Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nina Nikolina me një koncert të ri dhe një album të ardhshëm

Foto: meloman.bg

Pas disa ditësh nis turneu kombëtar i këngëtares Nina Nikolina, në të cilin interpretuesja e njohur do të prezantojë koncertin e saj të ri, shfaqje “JAZZ & TRADITIONS VOL.2”. Programi përfshin këngë që do të jenë pjesë e një albumi me të njëjtin emër. Si zakonisht, muzika ndërthur folklorin bullgar me elementet etno dhe xhaz. Së bashku me Nina Nikolinën në skenë do të jenë Kalin Veljov (bateri dhe perkusion), Martin Tashev (trumbetë dhe vokal), Mirosllav Turijski tastierë, Tanja Përvanova (vokal).

Koncerti i parë është në Burgas (11 maj), pasuar nga Sofja, Plovdiv dhe Varna. Krahas këngëve të reja publiku do të dëgjojë disa nga këngët më të njohura të këngëtares, ndër të cilat “Ti”, “Të marrim ty”, “Ëndërr”.

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Radio-premiera e "Iglika" – albumi i ri i Vladimir Karparov

Albumi "Iglika" ka mbledhur nëntë kompozime origjinale të saksofonistit të njohur bullgar. Çdo një prej tyre është si një pjesë e një mozaiku shumëngjyrësh dhe tregon përvojat personale dhe ngjarjet në jetën e tij në vitet e fundit. Muzika, një..

botuar më 22-12-02 7.15.PD

"Zjarri i qetë" i bashkoi Milica Bozhinovën dhe Orlin Goranovin

Interpretuesit me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme, Milica Bozhinova (nga grupi vokal “Tonika SV”) dhe Orlin Goranov bashkohen për herë të parë në një duet. Kënga quhet "Zjarri i qetë" dhe është kompozuar enkas për ta nga Momçill Kolev,..

botuar më 22-11-29 2.55.MD

“Kate, moj Kate, Katerino”... këndojnë fëmijët e grupit folklorik nga Satovça

Më 24 nëntor Kisha Ortodokse nderon Dëshmoren e Madhe Ekaterina, e cila jetoi në fund të shekullit të III-të dhe në fillim të shekullit të IV-të. Ekaterina ishte e bija e guvernatorit të Aleksandrisë (Egjipt) në kohën e perandorit Maksimian. Nëna e..

botuar më 22-11-24 9.27.PD