Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takime të Presidentit Radev në Çeki

Tregtia midis Bullgarisë dhe Republikës Çeke është trefishuar në 10 vitet e fundit

| rinovuar më 22-05-11 4.11.MD
Foto: president.bg

Gjatë 10 viteve të fundit, tregtia midis Bullgarisë dhe Republikë Çeke është trefishuar, duke arritur në 1.727 miliardë euro, gjë që është një dëshmi e perspektivave për forcimin e bashkëpunimit. Këtë e bënë të ditur Presidenti bullgar Rumen Radev dhe Ministri i Industrisë dhe Tregtisë i Republikës Çeke Jozef Sikela në hapjen e Forumit Çeko-Bullgar të Biznesit nën moton "Së bashku arrijmë më shumë". Rumen Radev tha se marrëdhëniet e shkëlqyera mes popullit bullgar dhe atij çek janë një bazë solide për zhvillimin e marrëdhënieve të suksesshme afariste dhe theksoi mundësitë për thellimin e partneritetit mes dy vendeve tona. Këto janë inovacioni, teknologjia e informacionit, industria e automobilave dhe e mbrojtjes, energjia, kujdesi shëndetësor, turizmi dhe infrastruktura. Ekziston një potencial që tregtia të arrijë 2 miliardë euro vitin e ardhshëm. Sfidat kryesore me të cilat përballet biznesi janë efektet e pandemisë, kriza energjetike e BE-së dhe veprimet ushtarake në Ukrainë.

Ndërkaq, Presidenti Rumen Radev u takua edhe me bashkëatdhetarët tanë në Çeki. “Kam nderin që jam ndër përfaqësuesit e një prej komuniteteve më të vjetra, më të shumta dhe më të organizuara bullgare jashtë Bullgarisë.” tha Presidenti Rumen Radev gjatë një takimi me përfaqësues të bashkësisë bullgare në Pragë. Në ambasadën tonë në Pragë, ku u zhvillua takimi, Rumen Radev tha se bashkatdhetarët tanë arrijnë ta ruajnë kulturën vendase përmes krijimit të 17 shoqatave, shkollave të së dielës dhe falë shkollës bullgare “Petër Beron” në kryeqytetin çek, e cila ka 74 vjet histori dhe aktualisht arsimon 125 fëmijë bullgarë.

Sipas të dhënave zyrtare, në territorin çek jetojnë rreth 17 mijë shtetas bullgarë.

Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov dhe Asen Vasilev pas raundit të radhës të negociatave të dielën. Të paktën tani për tani, një qeveri e ardhshme me mandat të

Zgjedhjet e parakohshme – skenari i mundshëm për daljen nga kriza politike

Që të premten, menjëherë pasi kandidati për kryeministër i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev mori mandatin nga Presidenti, partia filloi negociatat për formimin e qeverisë së re në përbërjen aktuale të Legjislaturës së 47 të Kuvendit..

botuar më 22-07-04 2.37.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Demarshi francez drejt Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në Në Madrid, në forumin e NATO-së, Presidenti francez Emmanuel Macron tha, se ka një zgjidhje kompromisi për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut që..

botuar më 22-07-01 3.16.MD

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

botuar më 22-06-30 12.18.PD