Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament

Foto: rctrend.bg

Sipas një sondazhi sociologjik të agjencisë “Trend”, të porositur nga gazeta “24 Çasa”, nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament. 19% e të anketuarve e vlerësojnë pozitivisht punën e Parlamentit. Në prill, vlerësimi pozitiv i kabinetit ishte 27%, dhe në maj ishte tashmë 22%.

Partia GERB është forca e parë politike - 23.8%. Pas saj renditet “Po e vazhdojmë ndryshimin” - 17.5%. Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë /DPS/ është në vend të tretë me 10.9%. Vendi i katërt është për “Vëzrazhdane” - 10.1%. Partia Socialiste Bullgare /BSP/ është pas katër të parëve me 9.5%. Partia e re "Ngritja Bullgare" është forca e gjashtë politike me 7.6% mbështetje. "Bullgaria Demokratike" ka marrë 6.8% dhe "Ka një popull të tillë" /ITN/ është e teta me 5.8%.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 korrikun 2022

Ditën e premte do të mbahet mot me diell. Pas dite mbi rajonet malore dhe verilindore vende-vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 33 deri në 38 gradë, në Sofje – përafërsisht 32...

botuar më 22-06-30 8.25.MD
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

botuar më 22-06-30 7.54.MD
Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD