Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Java e librit bullgar fillon në Paris

Foto: Facebook/InstitutCulturelBulgare

Instituti Kulturor Bullgar në kryeqytetin francez shënon Ditën e Arsimit dhe Kulturës Bullgare 24 maj me shtatë ditë kushtuar librit bullgar. Nga data 18 deri më 25 maj do të prezantohen mbi 100 tituj nga autorë bashkëkohorë bullgarë, botuar nga 5 shtëpi botuese bullgare. Në Galerinë e Institutit Kulturor Bullgar publiku do të mund të zbulojë vepra të shkrimtarëve Georgi Gospodinov, Rene Karabash, Zahari Karabashliev, Joanna Elmi, Alek Popov etj. Librat do të jenë në gjuhën bullgare, si dhe ato të botuara në frëngjisht vitet e fundit.

Java e librit bullgar organizohet nga Asociacioni Artavenir në partneritet me Institutin Kulturor Bullgar në Paris.


Më shumë nga rubrika

Foto: Muzeu Historik Regjional - Plovdiv

Plovdivi nderon me ekspozitë donatorin më të madh në shëndetësinë bullgare

Në vitin 2022 mbushen 160 vjet nga lindja e Dimitër Petrov Kudogllu, i njohur akoma si donatori më i madh i shëndetësisë bullgare.Lidhur me këtë në pjesën lindore të Kopshtit “Mbreti Simeon” në qendër të qytetit është renditur një ekspozitë..

botuar më 22-07-04 11.10.PD

Georgi Gospodinov zbulon mesazhet e fshehura të kartëmonedhave bullgare

Shkrimtari Georgi Gospodinov prezantoi në qytetin Burgas një nga veprat e tij më pak të njohura me titull “Në të çarat e kanunit”. I ndarë në dy pjesë, libri zbërthen disa nga veprat më pak të njohura të klasikëve bullgarë si Hristo Botev,..

botuar më 22-07-03 9.25.PD
Foto: Facebook/ Gallery of Fine Arts - Plovdiv

Vepra të 17 krijuesve të njohur bullgarë nga shekulli i XX prezantohen në Plovdiv

Vepra të krijuesve të afirmuar nga shekulli i XX do të kënaqin banorët dhe miqtë e qytetit Plovdiv. Ato prezantohen në hapësirën kulturore Galeri “2019”, e cila u hap në vitin kur qyteti ishte Kryeqytet Evropian i Kulturës. Deri më 28 korrik..

botuar më 22-07-02 9.35.PD