Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Macet e qytetit

Roma është e njohur për macet e saj. Por në shumë qytete të tjera në mbarë botën jetojnë këta gjitar të vegjël gjysmë të zbutur, të hyjnizuar në antikitet, kryesisht për shkak të luftës së tyre kundër brejtësve. Këtë funksion e kryejnë me sukses edhe sot, ndonëse jeta e tyre në qytet nuk është shumë e lehtë. Në Bullgari ka organizata dhe shumë qytetarë që ndihmojnë këta banorë me gëzof të qytetit. Shumica e njerëzve i duan, madje ka edhe mbishkrime me imazhin e tyre. 

Ju paraqesim një foto portret të vogël të maceve të qyteteve bullgare. 

Fotot: Vlladimir Vlladimirov

Më shumë nga rubrika

Eko-shtegu i Vazovit- një ofertë tërheqëse për fundjavën

Eko-shtegu i Vazovit është një rrugë e përshtatshme verore për të gjithë adhuruesit e maleve dhe pamjeve të lë pa frymë. Ndodhet rreth 50 km larg Sofjes në Grykën e Iskërit. Shtegu të çon edhe në ujëvarën Skaklja - një nga kuriozitetet më..

botuar më 22-06-24 9.00.MD

Një shëtitje në parkun bregdetar të Burgasit

Kopshti i Detit në Burgas është një vend i preferuar për pushim dhe argëtim të banorëve dhe mysafirëve të qytetit bregdetar të Detit të Zi dhe një nga kryeveprat e artit të parkut në vendin tonë, i krijuar në fillim të shekullit të kaluar...

botuar më 22-06-14 10.19.PD

142 vjet leva bullgare

Me Ditë të Dyerve të Hapura Banka Kombëtare Bullgare (BNB) shënoi 142 vjet nga krijimi i levës bullgare. Vizitorët patën mundësinë të shikojnë sallën e Këshillit Drejtues, në të cilën merrnin disa nga vendimet më të rëndësishme në..

botuar më 22-06-06 4.09.MD