Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Foto: cepa.org

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e nevojshme në territorin e Bullgarisë. Do të ketë 40 ushtarakë shqiptarë, të cilët do të forcojnë grupin luftarak të krijuar pas fillimit të luftës në Ukrainë për të forcuar mbrojtjen kolektive të NATO-s në Krahun Juglindor.

Kontributi bullgar do të reduktohet në një kompani prej 140 ushtarakësh dhe deri në 15 ushtarakë në shtab. Përgjegjësitë e vendit tonë kanë të bëjnë me ofrimin e mbështetjes si një vend pritës.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 22-06-29 1.23.MD

Qëndrimi i Ministrisë së Jashtme kundër një thirrjeje nga Ambasada Ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shpalli se thirrjet për mbështetje për trupat ruse janë krejtësisht të papranueshme. Qëndrimi i Ministrisë vjen për shkak të postimit në Facebook të Ambasadës Ruse në Sofje. Ajo bën thirrje për donacione për..

botuar më 22-06-29 11.50.PD

Rusia mbylli konsullatat e saj në Bullgari

Ambasada ruse në Bullgari njoftoi se shërbimet konsullore në Sofje, Varna dhe Ruse kanë ndërprerë punën, pasi kryeministri Kirill Petkov shpalli dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi, transmetoi TASS. Liderja e partisë bashkëqeverisëse..

botuar më 22-06-29 10.41.PD