Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Presidenti francez Macron
Foto: EPA/BGNES

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16. Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe atij francez, Rumen Radev dhe Emmanuel Macron.

Të dy diskutuan integrimin evropian të Maqedonisë Veriore. “Është në interes të stabilitetit të Evropës së Bashkuar që çdo vend kandidat për në BE të ruajë vlerat evropiane që kanë të bëjnë me të drejtat e qytetarëve të tij dhe Bullgaria pret rezultate të caktuara nga Maqedonia e Veriut në këtë drejtim përpara se të bjerë dakord për fillimin e negociatave, ka theksuar Radev. Ai bëri thirrje që korniza për negociatat me Shkupin të përmbajë garanci ligjore se pala maqedonase do t'i përmbushë zotimet e saj.

Në një deklaratë të Pallatit Elysee thuhet se Macron ka biseduar edhe me kryeministrat në Sofje dhe Shkup, Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski.

Më shumë nga rubrika

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD

Presidenti ia dorëzoi mandatin për formimin e qeverisë bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev

Asen Vasilev, kandidati për kryeministër nga grupi parlamentar i "Po e vazhdojmë ndryshimin", mori nga Presidenti Rumen Radev mandatin për formimin e qeverisë së re. Gjatë dorëzimit të mandatit, Kreu i Shtetit vuri në dukje se Bullgaria është në..

botuar më 22-07-01 7.04.MD