Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron të thellojë bashkëpunimin me Arabinë Saudite

| rinovuar më 22-05-26 7.22.MD
Princi Faisal bin Farhan al-Saud dhe Teodora Gençovska
Foto: BGNES

Arabia Saudite është një nga partnerët më të rëndësishëm të Bullgarisë në Lindjen e Mesme, tha Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska pas një takimi në Sofje me Ministrin e Jashtëm të Mbretërisë, Princin Faisal bin Farhan al-Saud, i cili është duke bërë një vizitë në Bullgari. Dëshirojmë që të thellojnë kontaktet tona në fushën e energjetikës, duke përfshirë edhe energjetikën bërthamore, theksoi Gençovska.

“Shqyrtuar mundësinë e bashkëpunimit për të përballuar pasojat e luftës në Ukrainë, lidhur me përpjekjet e vendit tonë për të arritur diversifikimin e furnizimeve me gaz natyror dhe naftë”, tha diplomati i parë bullgar.

Miku theksoi se të dy vendet mund të bashkëpunojnë frytshëm ekonomikisht dhe në sektorin privat.

Diversifikimi i burimeve energjetike, arritja e ekonomisë rrethore dhe prodhimi i energjisë së gjelbër ishin gjithashtu ndër temat e diskutimit edhe në takimin e Ministrit të Jashtëm saudit me Presidentin Rumen Radev.

Ministrin e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Arabisë Saudite, Princin Faisal bin Farhan al-Saud u takua edhe me Kryeministrin Kirill Petkov. Në takim, kryeministri bullgar deklaroi kategorikisht se Bullgaria është e interesuar të diversifikojë furnizimin me naftë dhe gaz dhe të shqyrtojë mundësitë për importimin e produkteve të naftës nga Arabia Saudite.

Në takim u diskutua gjithashtu për potencialin për nxitjen e bashkëpunimit bujqësor dhe zhvillimin e lidhjes ajrore midis dy vendeve.

Më shumë nga rubrika

Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD
Ministri Rashkov

Ministri i brendshëm në dorëheqje: Vendimi për dëbimin e diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri, tha ministri i brendshëm i dorëhequr Bojko Rashkov. Ai shpjegoi se çështja lidhur me numrin e diplomatëve në Ambasadën Ruse është diskutuar si në mbledhjet e Këshillit të..

botuar më 22-06-30 4.57.MD
Presidenti Radev

Presidenti ka mohuar të ketë marrë një raport për spiunazh të diplomatëve rusë

Institucioni presidencial nuk ka marrë një raport nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kombëtare për dëbimin e 70 diplomatëve dhe zyrtarëve rusë, tha presidenti Rumen Radev në Madrid. Sipas tij, në takimin e mbajtur më 9 qershor të këtij viti...

botuar më 22-06-30 3.54.MD