Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 26 majin 2022

Mot i ngrohtë me reshje lokale pasdite

Foto: EPA/BGNES

E premtja do të jetë me diell me vranësira të shpërndara të larta. Pasdite në Bullgarinë verilindore, në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet dhe në rajonet perëndimore vende-vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 14 deri në 17 gradë, në kryeqytet do të jetë 14 gradë. Vlerat ditore do të jenë nga 26 në 31 gradë, në Sofje deri në 28 gradë.

Në bregdetin e Detit të Zi do të jetë me diell. Paradite në vende me vranësira të ulëta ose me mjegull. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat veriore. Temperaturat e ajrit do të jenë 21-25 gradë, e ujit të detit 17-20 gradë. Lëvizja e detit do të jetë 1-2 ballë.

Në male do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira me reshje lokale. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë 22 gradë, në 2000 m deri në 16 gradë.

Të shtunën do të ketë reshje shiu mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore.


Më shumë nga rubrika

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

botuar më 22-07-02 6.15.PD

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD