Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është siguruar akomodim për të gjithë refugjatët ukrainas të interesuar

Foto: BGNES

Rreth 95 000 refugjatë ukrainas ndodhen aktualisht në Bullgari. Më pak se 60 000 janë në hotele, tha për BNR Krasimira Veliçkova, një këshilltare e zëvendëskryeministres Kalina Konstantinova.

"Mbi 400 hotele kanë miratuar programin e ri, i cili ofron ndihmë prej 15 leva në ditë për një person të akomoduar. Sot është afati i fundit për këtë regjistrim. Rreth 22 mijë persona që janë aktualisht në hotele do të qëndrojnë në to, sepse hotelet e tyre janë regjistruar në program dhe do të vazhdojnë të kujdesen për refugjatët."

Regjistrimet e mysafirëve të tjerë të hotelit janë ende në vazhdim. Ka mbi 35 000 shtretër për të gjithë ata që do të zhvendosen nga hotelet e tyre aktuale, tha Veliçkova. Më shumë se 25 000 ukrainas janë regjistruar tashmë për t'u zhvendosur në strehimin e tyre të ri.

Më shumë nga rubrika

Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD
Ministri Rashkov

Ministri i brendshëm në dorëheqje: Vendimi për dëbimin e diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri, tha ministri i brendshëm i dorëhequr Bojko Rashkov. Ai shpjegoi se çështja lidhur me numrin e diplomatëve në Ambasadën Ruse është diskutuar si në mbledhjet e Këshillit të..

botuar më 22-06-30 4.57.MD
Presidenti Radev

Presidenti ka mohuar të ketë marrë një raport për spiunazh të diplomatëve rusë

Institucioni presidencial nuk ka marrë një raport nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kombëtare për dëbimin e 70 diplomatëve dhe zyrtarëve rusë, tha presidenti Rumen Radev në Madrid. Sipas tij, në takimin e mbajtur më 9 qershor të këtij viti...

botuar më 22-06-30 3.54.MD