Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Bullgaria nuk është në një situatë të përshtatshme për zgjedhje të parakohshme

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Nënpresidenjta Ilijana Jotova komentoi se zgjedhjet e mundshme të parakohshme parlamentare nuk do të jenë precedent, por në situatën e tanishme kjo nuk do të ishte e mirë për Bullgarinë. Kryeministri Kirill Petkov duhet të propozojë zgjidhje të mira dhe të kërkojë shumicë parlamentare në emër të interesit bullgar, komentoi ajo.

Ministri i Zhvillimit Rajonal Grozdan Karaxhov u bë i pari nga katër ministrat e kuotave të ITN-së që e dha dorëheqjen sot pasi Sllavi Trifonov njoftoi dje se do të tërheqë ministrat e tij nga kabineti. Ministri i Sportit Radostin Vasilev njoftoi se nesër do të japë dorëheqje.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 marsin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta..

botuar më 23-03-28 8.25.MD

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i..

botuar më 23-03-28 7.37.MD

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

botuar më 23-03-28 6.56.MD