Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko Nomad Fest 2022 pret qindra nomadë digjitalë nga e gjithë bota

4
Foto: Bansko Nomad Fest 2021

Nga data 26 qershor deri më 3 korrik qyteti Bansko po përgatitet të presë qindra nomadë digjitalë si dhe njerëz të cilët punojnë në distancë nga e gjithë bota, që të mund të festojnë lirinë dhe mënyrën e pavarur të punës dhe të jetës.


Në vazhdim të 7 ditëve pjesëmarrësit në Bansko Nomad Fest do të kenë mundësinë të dëgjojnë rreth 70 lektorë interesantë, të përfshihen  në një varg seminaresh  dhe të ndajnë historitë e veta. Sivjet, temat e ngjarjes prekin tregtinë elektronike, krijimin e një online kursi personal, arritjen e suksesit në Youtube, mbledhjen e fondeve, fotografinë e mallrave dhe shumë çështje të tjera të rëndësishme për nomadët digjitalë.


Jashtë programit të punës, organizatorët e Bansko Nomad Fest kanë parashikuar dhe një varg aktivitetesh në të hapur. Mes tyre janë kalime  në malin Pirin, rafting, çiklizëm malor, degustime verërash dhe mundësi të tjera për të larmuar punën në distancë të nomadëve me argëtim në natyrë.

Ngjarja për njerëzit, profesionet e të cilëve lejojnë punë nga kudo në botë, e nisur në vitin 2020, arriti të tërheqë qindra pjesëmarrës, madje gjatë pandemisë, thonë organizatorët.Gjatë vitit 2021 aktiviteti tërhoqi mbi 300 nomadë digjital nga e gjithë bota.


Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Coworking Bansko dhe Bansko Nomad Fest 

Galeria

Më shumë nga rubrika

Qendra e Gjelbër Shablla zbulon sekrete nga e kaluara jonë parahistorike

Aty ku rrezet e para të diellit prekin tokën bullgare është një nga të paktat brigje të bregdetit bullgar të Detit të Zi që ka ruajtur bukurinë e tij natyrore. Një vend tërheqës për kampistët dhe adhuruesit e aventurave jo standarde , qyteti..

botuar më 22-08-13 1.15.MD

Sot në Burgas po mbahet Panairi i Kripës

Në kufijtë e qytetit Burgasit, në prag të Detit të Zi, gjendet liqeni bregdetar Atanasovsko. Më 12 gusht 1980, liqeni, i gjatë afro 9 km., është shpallur rezervat kombëtar, me qëllim mbrojtjen dhe ruajtjen e specieve të rralla të shpendëve që..

botuar më 22-08-13 9.05.PD

Kamen Brjag dhe Jajllata tërheqin të dashuruarit pas agimeve romantike

Deti bruz, shkëmbinj të paarritshëm dhe bimësi stepash - pamje të tilla të egra janë të shumta në veri të qytetit bregdetar Varna, ku rruga gradualisht ngrihet te Kamen brjag dhe Jajllata përgjatë pllajës së Dobruxhës. Brigjet e larta..

botuar më 22-08-10 7.15.PD