Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e Enjos - një përrallë e bukur për fuqinë e mrekullueshme të bimëve

Foto: pixabay

Historia e Ditës së Enjos (Enjovden) është si një përrallë e bukur, e cila ka bashkuar fuqinë mrekullibërëse të bimëve, rininë dhe bukurinë që e shoqërojnë festën. Një përrallë të cilës i rikthehemi me kënaqësi çdo vit më 24 qershor, ua tregojmë fëmijëve tanë për të rrënjosur në shpirtin e tyre respektin për mençurinë dhe traditat. Nuk është sekret që ritualet e festës së Ditës së Enjos kryhen ende nga shumë bullgarë. Zakonisht këta janë mjekë bimorë, adhurues të mjekësisë bimore, gra dhe vajza të reja nga grupet folklorike, siç ka në çdo fshat bullgar dhe në shumë qytete. Ata dalin në natyrë në mëngjes herët, para lindjes së diellit. 


Thuhet se në këtë kohë barërat kanë fuqinë më të madhe shëruese, sepse natën para festës hapet qielli, yjet zbresin në tokë dhe i magjepsin barërat dhe lulet. Ujërat janë gjithashtu shërues, sepse dielli, i cili ka përfunduar rrugën për në verë, lahet dhe kthehet prapa - drejt dimrit. Prandaj, është mirë të rrotulloheni disa herë në barin e vesës ose të laheni në një lumë ose liqen.


Legjenda thotë se kur Zoti e krijoi njeriun nga balta, e la në diell që të thahej. Ai vendosi të pushonte, por ishte i lodhur dhe e zuri gjumi. Djalli erdhi dhe e goditi njeriun me gisht, duke e mbuluar trupin me shumë vrima. Duke е parë këtë, Zoti mblodhi bar dhe mbylli çdo vrimë me të. Më pas ai i bekoi barishtet që të bëheshin barëra medicinale. Zoti humbi vetëm një vrimë dhe prej andej sëmundjet filluan të zvarriten dhe të dëmtojnë njerëzit. Prandaj populli ynë beson se origjina e bimëve lidhet me betejën e përjetshme mes së mirës dhe së keqes, mes Zotit dhe djallit.

Në të njëjtën datë - 24 qershor, Kisha Ortodokse feston lindjen e Shën Gjon Pagëzorit.


Sipas traditës, në rrugë dhe gjatë mbledhjes së barishteve këndohen këngë të veçanta. Ato dëgjohen edhe sot gjatë restaurimeve të zakonit, që organizohen në të gjithë vendin. Kësaj feste i kushtohen edhe këngët bashkëkohore të autorit në stilin folklorik. E tillë është kënga “Dita e Enjos” e motrave Iva dhe Eva Valentinovi.


 “E përkthyer nga dialekti i Graovos, kjo këngë tregon: “U ngritën herët në agim, vajza e nuse të reja” “Vishnin këmisha të bardha, shkelnin livadhe të harlisura dhe rrokulliseshin në vesë... ”


Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: pixabay, arkiv

Më shumë nga rubrika

Në Koprivshtica fillon festa më e madhe e folklorit bullgar

Pjesëmarrësit në edicionin e 12-të të Tubimit Kombëtar të Krijimtarisë Popullore në qytetin Koprivshtica janë më se 6500, u bë e qartë në konferencën e shtypit organizuar një ditë para fillimit. Më 5, 6 dhe 7 gusht, në 6 skenat në zonën..

botuar më 22-08-05 12.06.MD
Në fshatin Kubej

“Dhëntë Zoti shi!”, ose si i ruajnë traditat bullgarët në fshatrat besarabe

Kultura e bullgarëve besarabë është e gjallë edhe më sot, por nuk do të zbuloni në qytetin e madh, vetëm në fshatrat. Aty ajo ruhet në formën e saj më autentike. Të tilla janë vëzhgimet e një të riu nga Bollgrad – Aleksandër Polibza, i përkushtuar..

botuar më 22-07-31 1.45.MD

“Pirini Këndon” aty ku takohen malet Rilla dhe Pirin

Mbi 1500 pjesëmarrës nga komunat jugperëndimore të Bullgarisë do të mbledhë Tubimi Folklorik “Pirini Këndon” më 30 dhe 31 korrik. Në këtë mënyrë në zonën Predell ku preken rrëzat e maleve Rilla dhe Pirin do të festohet 60-vjetori i edicionit të parë..

botuar më 22-07-30 10.40.PD