Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov: Vendimi i Kuvendit Popullor për Republikën e Maqedonisë së Veriut është historik

Kryeministri Petkov
Foto: BGNES

"Sot, Parlamenti bullgar mori një vendim historik që i jep dritën jeshile propozimit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE," shkroi në Twitter kryeministri Kirill Petkov. Në një intervistë për Politico, kryeministri i bëri thirrje homologut të tij maqedonas, Dimitër Kovaçevski, të jetë i guximshëm dhe të pranojë propozimin e presidencës franceze, megjithëse ekziston rreziku që qeveria të bjerë. Kirill Petkov deklaroi gjithashtu se vendimi i Presidencës Franceze, duhet pranuar si evropiane dhe jo vetëm si një marrëveshje ndërmjet Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut.Më shumë nga rubrika

Katër veta vdiqën me Covid, asnjëri prej tyre nuk ishte i vaksinuar

411 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 252 nga një ditë më parë. Mbi 67% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24% e 1708 testeve të kryera janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-08-08 9.41.PD

Ushtria ukrainase ka goditur përsëri dhe prerë urat mbi Dnieper

Kombet e Bashkuara shpresojnë që sulmet në termocentralin bërthamor në Zaorozhie në Ukrainë do të ndalen dhe se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike do të ketë akses në termocentral, tha Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore,..

botuar më 22-08-08 9.01.PD

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD