Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev në krye të delegacionit në takimin e NATO-s në Madrid

Presidenti Rumen Radev
Foto: EPA/BGNES

Presidenti Rumen Radev do ta udhëheqë delegacionin bullgar në samitin e vendeve të NATO-s, i cili nga sot derinë të enjten do të mbahet në Madrid, njoftoi qendra për shtyp e kreut të shtetit. Krerët e shteteve dhe qeverive do të diskutojnë mjedisin e ndryshuar të sigurisë në kontekstin e luftës në Ukrainë, forcimin e potencialit mbrojtës të Aleancës, politikën e zgjerimit dhe aktivitetet e Përshpejtuesit të Inovacionit të Mbrojtjes (DIANA) dhe të Fondit të Inovacioneve të NATO-s. Do të miratohet Koncepti i ri Strategjik i Aleancës, i cili do të përvijojë qëllimet dhe objektivat e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut për vitet e ardhshme.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 gushtin

Gjatë natës , vranësirat do të zvogëlohen deri në kthjellime, kryesisht në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Më 16 gusht do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira dhe në..

botuar më 22-08-15 8.30.MD

Shumica e fëmijëve që pësuan aksidentin rrugor në Autostradën “Trakia” u kthyen në Serbi

Dy fëmijët e plagosur më të rëndë në aksidentin e djeshëm me autobusin serb në Autostradën “Trakia” u transferuan mëngjesin e sotëm nga spitali i qytetit Stara Zagora në “Pirogov” të kryeqytetit. Njëri fëmijë është duke i nënshtruar një operacioni,..

botuar më 22-08-15 7.01.MD
Lumi Danub

Niveli i ulët i Danubit pengon transportin detar

Shumë anije presin në seksionin bullgaro-rumun të Danubit pasi niveli i lumit mbetet i ulët. Këtë e bëri të ditur për BTA, Drejtori i Drejtorisë “Mbikëqyrja e lumenjve – Ruse”, Ivan Zhekov. Niveli më i ulët është në zonat e ishujve Belene dhe..

botuar më 22-08-15 5.31.MD