Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zornica IIlarionova për koncertin e saj me Orkestrën e Filarmonisë të Plevenit nën drejtimin e Jordan Kamxhallovit

Foto: sofiaweeks.com

Orkestra e filarmonisë e Plevenit është sërish e ftuar në skenën e Sofjes, këtë herë me një koncert në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Javët e Muzikës të Sofjes” më 29 qershor.Nën shkopin e dirigjentit Jordan Kamxhallov do të tingëllojnë suita “Zhar ptica” /Feniksi/ nga Stravinsky dhe Koncert për violinë dhe orkestër nga Bramsi me soliste Zornica Illarionova:

“Jam shumë e lumtur se për herë të radhës kam mundësinë të ekzekutoj me filarmoninë e qytetit Pleven. Për mua  kjo është një orkestër shumë speciale, me të cilën ekzekutoj qëkurse kam qenë 10 vjeçe. Këto ishin koncertet e mia të para me orkestër.

Gjithmonë është një kënaqësi për mua të ekzekutoj dhe me maestro Kamxhallovin, i cili më ndihmoi shumë në vitet e zhvillimit tim. Dihet se ai ka fondacion për të ndihmuar zhvillimin e talenteve të rinj bullgar, kurse unë qesh mes laureatëve të parë të këtij fondacioni. Gjatë viteve ai vazhdon të më përkrahë për pjesëmarrje në konkurse ndërkombëtare dhe në klasa shumë të rëndësishme të mjeshtërisë.”

Gjatë këtij viti Zornica fitoi çmime të reja, përgatiti programe të reja, incizoi video me interpretime të saj. Del se ka dhe akoma shumë lajme të tjera të mira rreth saj:

“Ditë të numëruara pas koncertit në sallën “Bëllgaria” nisem për në Granada-Spanjë, ku do të zhvilloj një klasë mjeshtërie për violina, në kuadrin e festivalit “Leonel Morales&Friends. Gëzohem shumë se do të mund të punojë me talent të rinj të mrekullueshëm. Aty zhvillohet  dhe edicioni i parë i konkursit ndërkombëtar për violinistë deri në moshën 22 vjeç, kurse unë do të kem nderin të jem në juri. Edhe një lajm tjetër i gëzueshëm erdhi përpara disa ditëve nga konkursi ndërkombëtar dhe festivali Mimas Misic Festival. Fitova çmimin e parë në grupin e profesionalistëve. Më 26 gusht, në kuadrin e festivalit do të kem një koncert në Procida, kryeqyteti kulturor i Italisë  për vitin 2022. Një pjesë nga dekorata janë dhe koncertet në Madrid dhe Napoli, të cilat i pres me një padurim të madh. Po e shfrytëzoj rastin të ftoj publikun e kryeqytetit më 17 korrik në parkun-teatër Kopshti i Borisit. Me simfonietën – Vraca, dirigjent Maksim Eshkenazi, do të prezantojmë koncertin-spektakël Vivaldi përgjithmonë, regjisor është Boris Radev. Por, përpara kësaj është koncerti më 29 qershor, për të cilin jam shumë e entuziazmuar dhe shpresoj që të jetë po kaq i suksesshëm sa ishte në qytetin Pleven.

Besoj se përsëri do të kemi shkak për emocione pozitive dhe një energji të shkëlqyer, kështu qe të mund të gëzojmë publikun, i cili do të vijë që të na dëgjojë.”

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: sofiaweeks.com


Më shumë nga rubrika

Deri në Jupiter dhe mbrapa me këngën "Sa e dua"

“Të gjithë kërcejmë në Hënë. Ndihem tmerrësisht i vetmuar në Pluton. Në Saturn nuk jemi të ftuar të këndojmë... Ne jemi numër një në Jupiter – “Jupiteri Shtatë!” Këtë shëtitje të këndshme nëpër hapësirë ia..

botuar më 22-08-08 10.47.PD

Opera e Sofjes po e viziton Plovdivin me repertorin e saj më të fundit

Opera dhe Baleti i Sofjes është mysafire në skenën e Teatrit Antik në Plovdiv me shfaqje emblematike nga tre zhanre. Fillimi është më 6 dhe 7 gusht me një nga muzikalët më të njohur nga skenat botërore - "MAMMA MIA" /me muzikë dhe tekst të..

botuar më 22-08-07 8.55.PD

“Vallëzo” me këngëtarët Grafa dhe Bellosllava

Në kulmin e verës Bellosllava dhe Grafa prezantuan duetin e tyre më të ri. Të dy këngëtarët e bënë këtë në koncertin e Grafa në Varna në mesin e korrikut. Pas suksesit të të dy këngëve të tyre në duet “Ëndërr” dhe “Po”, “Vallëzo” është..

botuar më 22-08-04 9.44.PD