Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar është volejbollisti numër 1 në kampionatin e kolegjeve amerikane

Aleksandër Nikollov (në të djathtë)
Foto: FIVB

Ylli në ngritje i volejbollit bullgar Aleksandër Nikollov u zgjodh lojtari më i mirë i kampionatit të kolegjeve amerikane - NCAA për sezonin 2021/2022. Lajmin e njoftoi në Facebook Ambasada e SHBA-së në Sofje.

“Përgëzojmë Aleks Nikolovin nga kombëtarja bullgare, i cili u zgjodh lojtari i vitit në kampionatin amerikan të volejbollit të kolegjeve nga Shoqata e Trajnerëve Amerikanë të Volejbollit në NCAA. Ai është studenti i parë në historinë e shoqatës që fiton çmimin. Urime Aleks!”, shkruan nga ambasada.

18-vjeçari Aleksandër është djali i Vlladimir Nikollovit, kapiten shumëvjeçar i ekipit kombëtar bullgar të volejbollit.


Më shumë nga rubrika

“Vrapimi i Shpirtit të Lirë” lidh qytetet Ruse dhe Gjurgevo

Edicioni i radhës i Vrapimit Ndërkombëtar Rrugor “Vrapimi i Shpirtit të LirëGjurgevo – Ruse” mbahet më 25 shtator. Starti i vrapimit do të jetë në qendër të qytetit Gjurgevo, Rumani, ndërsa finali - në qytetin Ruse të Bullgarisë, njoftoi Bashkia e..

botuar më 22-09-24 10.15.PD
Stilijana Nikollova

Stilijana Nikollova fitoi kuotën olimpike bullgare për Paris 2024

Stilijana Nikollova fitoi një medalje bronzi në shumëgarëshin në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. Debutuesja 17-vjeçare ndërpreu një pushim 21-vjeçar pa medalje për Bullgarinë në garën individuale. Herën e fundit Simona..

botuar më 22-09-19 11.17.PD

Ansambli bullgar fitoi medaljen e artë edhe në kombinim me topa dhe shirita

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi dy medalje ari në kampionatin botëror të gjimnastikës ritmike në Sofje. Zhenina Trashlieva, Rejçëll Stojanov, Sofia Ivanova, Margarita Vasileva, Kamelija Petrova dhe Radina Tomova, të cilat..

botuar më 22-09-19 10.59.PD