Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusia vazhdon të terrorizojë civilët në Ukrainë me sulme raketore

Foto: ДСНС України / REUTERS

17 persona vdiqën, duke përfshirë një fëmijë, pas një sulmi tjetër raketor rus në një bllok banimi dhe një stacion pushimi në rajonin Odesa të Ukrainës, njoftoi administrata lokale. 31 civilë u raportuan të plagosur. Mes tyre janë 4 fëmijë dhe një grua shtatzënë. Në rrënojat u zbuluan 8 të mbijetuar mes tyre dhe 3 fëmijë. Raketa X-22 u lëshua nga një bombardues strategjik Tu-22. Sulmi në rajonin e Odesës vjen si hakmarrje pasi njësitë ruse u detyruan nga artileria ukrainase të largohen nga ishulli strategjik bregdetar Zmejni.

Njësitë ruse po përparojnë në mënyrë aktive në qytetin Lisiçansk, ku të dyja palët ndërluftuese njoftojnë për luftime të rënda në zonën e rafinerisë lokale të naftës.

Presidenca çeke e BE-së, e cila fillon më 1 korrik, vendos pesë prioritete kryesore, të gjitha të lindura nga lufta në Ukrainë:

- Menaxhimi i krizës së refugjatëve dhe rindërtimi i Ukrainës pasluftës;

- Siguria energjetike;

- Forcimi i aftësive mbrojtëse të Evropës dhe sigurisë kibernetike;

- Qëndrueshmëria strategjike e ekonomisë evropiane;

- Qëndrueshmëria e institucioneve demokratike.


Më shumë nga rubrika

Drithërat e Ukrainës nuk do të shiten si drithëra bullgare

Nuk ka rrezik që drithi ukrainas të shitet si bullgar, sepse duhet të ketë një certifikatë prejardhjeje, tha për BNR Ministri i Bujqësisë Javor Geçev. Ai është kundër ndërhyrjes së shtetit në blerjen e prodhimit bujqësor, sepse çmimet janë..

botuar më 22-08-11 12.12.MD

Shteti dëshiron të negociojë me “Llukoill” për uljen e çmimeve të karburantit

Ministria e Energjetikës do të propozojë që qeveria të lëshojë një kredi prej 400 milionë euro për kompaninë shtetërore “Bullgargaz”, tha për BNT ministri përkatës Rosen Hristov. Synimi është që “Bullgargaz” të dalë në treg për financimin publik..

botuar më 22-08-11 11.18.PD

GERB-SDS janë forca e parë politike, e ndjekur nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”

6 parti hyjnë në parlamentin e ri nëse zgjedhjet do të mbaheshin në gusht, sipas një sondazhi të Market Links të porositur nga bTV. GERB-SDS është forca e parë politike me 22.4 për qind mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë..

botuar më 22-08-11 10.26.PD