Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 6 korrikun

Kod i verdhë për reshje të rrezikshme në gjysmën e zonave të vendit

Foto: arkiv

Të mërkurën nga mëngjesi mbi Bullgarinë Perëndimore dhe pasdite mbi Bullgarinë Qendrore do të zhvillohen vranësira, do të ketë reshje të shkurtra shiu, bubullima dhe breshër. Në Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me diell. Temperaturat do të ulen me 5-7°. Ato maksimale do të jenë 26° në perëndim, deri në 36° në lindje.

Në bregdetin e Detit të Zi moti do të jetë me diell. Temperaturat maksimale do të jenë 28-30°, ato të ujit të detit 24-27°. Lëvizja e ujit të detit do të jetë 1-2 ballë.

Para mesditës do të bjerë shi mbi malet në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 22°, në 2000 m deri në 13°.

Të enjten reshjet do të lëvizin mbi Bullgarinë Lindore. Të premten një front i ri i ftohtë do të kalojë mbi vendin.


Më shumë nga rubrika

Ukraina vazhdon të përparojë në territoret e pushtuara nga Rusia

Forcat ukrainase thyen mbrojtjen ruse në rajonin Herson. Sipas raporteve ruse, ata pushtuan fshatin Dudçani në bregun e djathtë të lumit Dnieper dhe do të përpiqen të avancojnë drejt Berisllav dhe Novaja Kahovka. Njësitë ukrainase po përparojnë në..

botuar më 22-10-04 10.22.PD

9 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

1339 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 1160 nga një ditë më parë. 58 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.8 për qind e 8467 testeve të kryera ishin pozitive,..

botuar më 22-10-04 8.59.PD

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD