Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 6 korrikun

Kod i verdhë për reshje të rrezikshme në gjysmën e zonave të vendit

Foto: arkiv

Të mërkurën nga mëngjesi mbi Bullgarinë Perëndimore dhe pasdite mbi Bullgarinë Qendrore do të zhvillohen vranësira, do të ketë reshje të shkurtra shiu, bubullima dhe breshër. Në Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me diell. Temperaturat do të ulen me 5-7°. Ato maksimale do të jenë 26° në perëndim, deri në 36° në lindje.

Në bregdetin e Detit të Zi moti do të jetë me diell. Temperaturat maksimale do të jenë 28-30°, ato të ujit të detit 24-27°. Lëvizja e ujit të detit do të jetë 1-2 ballë.

Para mesditës do të bjerë shi mbi malet në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 22°, në 2000 m deri në 13°.

Të enjten reshjet do të lëvizin mbi Bullgarinë Lindore. Të premten një front i ri i ftohtë do të kalojë mbi vendin.


Më shumë nga rubrika

Nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

221 janë rastet e reja të Covid në vend në 24 orët e fundit.  Mbi 56 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 5.6 për qind nga 3938 testet e kryera rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i pacientëve..

botuar më 22-12-01 9.17.PD

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin 2022

Të enjten do të bjerë borë në vargmalin Predballkan dhe në fushat e larta perëndimore. Në Rrafshinën e Danubit dhe Lludogorie do të bjerë shi dhe borë, dhe acari është i mundur. Në Bullgarinë Jugore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të..

botuar më 22-11-30 8.30.MD

Rumen Radev foli me Mark Rutte për hyrjen tonë në Shengen

Lënia e Bullgarisë jashtë Shengenit nuk është në interes të Bashkimit Evropian dhe nuk kontribuon në përpjekjet e përbashkëta për të përballuar sfidat e sigurisë dhe krizën e rëndë ekonomike në Evropë. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një bisedë..

botuar më 22-11-30 7.44.MD