Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusia nuk ka vendosur ende se si t’i përgjigjet dëbimit të 70 diplomatëve

Ministria e Jashtme e Rusisë
Foto: arkiv

Rusia ende nuk ka vendosur se si do t’i përgjigjet saktësisht dëbimit të 70 diplomatëve dhe punonjësve të misioneve diplomatike ruse në Bullgari. Kështu ka thënë për BNR Zëvendësdrejtori i Departamentit të Informacionit dhe Shtypit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të rusisë, Aleksej Zajcev. Pyetjes se kur Rusia do të shpallë masat përgjegjëse dhe nëse ato përfshijnë mbylljen e Ambasadës ruse në Sofje, Zaitsev iu përgjigj: “Nuk mund t’ju jap më shumë detaje tani. Masat përgjegjëse po diskutohen.”

Ndërkaq, Ministrja e Jashtme në dorëheqje Teodora Gençovska rikonfirmoi para gazetarëve se në Ministrinë e Punëve të Jashtme nuk është dorëzuar raport nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare për dëbimin e diplomatëve rusë, por janë dorëzuar vetëm listat me emrat e diplomatëve dhe punonjësve të ambasadës.


Më shumë nga rubrika

Cvetozar Tomov dhe Rosica Mateva

Bullgarët në 61 shtete do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Bashkatdhetarët tanë në 61 shtete do të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor, njoftoi nënkryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov në brifingun e parë të rregullt. Për këtë qëllim pritet të hapen 734..

botuar më 22-08-18 4.12.MD

Gjashtë lojtarë të sigurt në sezonin e ri politik

Njëzet e katër parti dhe shtatë koalicione do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor. Edhe pse afati i regjistrimit përfundoj dje, forcat politike do të mund të bëjnë ndryshime deri më 27 gusht dhe kjo është..

botuar më 22-08-18 2.23.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia është një fuqi ushtarake rajonale Sipas raportit vjetor të sajtit ushtarak amerikan Global Firepower Serbia disponon forcën më të maаhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor. Sipas 50 kritereve ushtria serbe renditet e 61-ta në botë dhe..

botuar më 22-08-12 3.02.MD