Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ivet Llallova merr pjesë në zgjedhjet për Komisionin pranë Atletikës Botërore

Ivet Llallova
Foto: Facebook /Ivet Llallova

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Llallova-Kolio është në mesin e 12 atleteve të atletikës që do të rivalizojnë për gjashtë vende në Komisionin e Sportistëve pranë Atletikës Botërore. Të gjithë atletët e akredituar për Kampionatin Botëror të ardhshëm në Juxhijn, SHBA, do të mund të votojnë në zgjedhjet gjatë kampionateve midis 15 dhe 24 korrikut.

Ivet Llallova ka marrë pjesë në pesë olimpiada, ajo është kampione evropiane në 100 m në vitin 2012, kampione evropiane në sallë në 200 m në 2005, rekordere kombëtare në 100 dhe 200 m. “Unë marr pjesë në zgjedhjet për Komisionin e Atletëve dhe besoj se e gjithë kjo dashuri dhe përvojë mund t'i ndihmojnë sportistët e tjerë dhe ta bëjnë më të mirë rrugëtimin e tyre”, komentoi bullgarja. Ajo është anëtare e të njëjtit komision për Atletikën Evropiane.


Më shumë nga rubrika

Pallati Kombëtar i Kulturës

Sofjes i dorëzojnë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit

Më 3 dhjetor në një ceremoni zyrtare në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje i dorëzojnë kryeqytetit tonë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit në vitin 2024. Iniciativa është e përbashkët e Asociacionit të Qyteteve dhe Regjioneve Evropiane dhe..

botuar më 22-12-03 5.25.PD
Adrian Andreev

Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalet në Spanjë

Raketa e dytë e Bullgarisë për meshkuj Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalen e turneut të tenisit në fusha balte të serisë Challenger në Maspalomas (Spanjë), kategoria 80. Andreev, i renditur në numrin 6, mbizotëroi bindshëm ndaj..

botuar më 22-12-01 5.37.MD
Foto: Federata Bullgare e Kërcimit me Trampolinë

Medalje argjendi për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Kërcimit me Trampolinë për të rinj e të reja në Sofje

Në kërcimin e sinkronizuar në grupmoshën 11-12 vjeç, bullgaret Mirella Koseva dhe Sijana Pavllova zunë vendin e dytë. Dy vajzat realizuan jashtëzakonisht pastër kombinimin e tyre dhe fituan medaljen e argjendtë me 42.640 pikë. Në vend të parë, me 43.350..

botuar më 22-11-24 4.50.MD