Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kënga "Flakadani" është fituese e "Melodisë së ujit"

4
Viktoria Gllavçeva
Foto: arkiv personal

Para disa ditësh në qytetin Hisarja u mbajt edicioni i parë i konkursit për këngët e reja bullgare "Melodia e ujit".

Çmimin e parë e mori ekipi krijues i këngës "Flakadani" - Milen Makedonski (muzikë dhe aranzhim), Kostadin Filipov (tekst) dhe këngëtarja e re Viktoria Gllavçeva.

Në vendin e dytë është kënga "Dashuria e parë" - muzika dhe teksti janë të Ognjan Georgievit, aranzhimi është i Dimitër Getovit, i prezantuar nga dueti Viktoria Dimova dhe Todor Borisov.

Bojan Mihajllov

Vendin e tretë e fitoi kënga "Pluhuri i ujit" - muzikë dhe aranzhim Valeri Kostov, tekst Pllamen Boçev, interpretuar nga Bojan Mihajllov.

Viktoria Dimova dhe Todor Borisov

Rregullorja parashikonte edhe një çmim të audiencës. E fitoi kënga "Legjenda e lotit të vajzës" - muzika dhe aranzhimi janë të Hristo Petkovit, teksti është i Snezhina Temellkovës, interpretimi është i Stilijan Petkovit, Borisllava dhe Natalia Gajkovit.

Stilijan Petkov dhe Borisllava dhe Natalia Gajkov

Organizatorët siguruan fotografi nga aktiviteti posaçërisht për Radio Bullgarinë.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: arkiv personal

Galeria

Më shumë nga rubrika

Trendafillka

Këngë dhe ritme bullgare nga New Orleans

New Orleans është i njohur për komunitetin e tij shumëngjyrësh kulturor, kuzhinën e tij tradicionale dhe mbi të gjitha, trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme muzikore. Në kryeqytetin botëror të xhazit, pothuajse të gjithë luajnë në një instrument,..

botuar më 22-09-24 12.45.MD

Takimi vjetor i Rrjetit Evropian të Xhazit mbahet në Sofje

Festivalet më të mëdha të xhazit në Evropë e zgjodhën Sofjen për të mbajtur takimin e tyre. Konferenca Evropiane e Xhazit mbahet në Sofje nga 22 deri më 25 shtator. Kjo është veprimtaria e parë e këtij lloji në Evropën Juglindore. Aksenti i..

botuar më 22-09-24 9.25.PD
Снимка: Facebook/arrowmusicofficial2020

New York – ëndrra e Trios Arrow

Arrow është një trio e përbërë nga muzikantë shumë të rinj, të diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës “Ljubomir Pipkov”. Valeria Vasilenko - vokaliste në grup, është një pianiste, vajza e mësuesve dhe ekzekutuesve të famshëm, e cila megjithatë..

botuar më 22-09-20 1.15.MD