Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Brendshme do të luftojë kundër blerjes së votës, krimit në familje dhe sigurisë rrugore

Ivan Demerxhiev
Foto: BGNES

Prioriteti kryesor në punën e Ministrit të Punëve të Brendshme në detyrë, Ivan Demerxhiev, do të jetë vazhdimi i luftës kundër votës së blerë në zgjedhje. Theksi do të jetë gjithashtu në garantimin e sigurisë rrugore.

“Situata është mjaft serioze dhe kërkon masa të shpejta dhe të qëndrueshme”, shtoi Demerxhiev. Për këtë qëllim, në ekipin e Ministrisë së Punëve të Brendshme u tërhoq një specialist i sigurisë rrugore. Tashmë u hartuan udhëzime për masat në terren për zgjidhjen e konflikteve që digjen. Do të ketë aksione për konfiskimin e armëve të blera pa leje dhe kundër shpërndarjes së drogës, duke filluar nga zonat përreth shkollave.Më shumë nga rubrika

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

botuar më 22-10-01 10.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, me vranësira të shpërndara të larta. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12° dhe 17°, në Sofje rreth 12°. Ditën e shtunë do të ketë vranësira mesatare..

botuar më 22-09-30 8.35.MD

Një protestë u zhvillua para ambasadës iraniane në Sofje

Përfaqësues të Partisë Kurde të Iranit në Bullgari organizuan një protestë para Ambasadës së Republikës Islamike kundër vdekjes tragjike të 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua në Teheran për “veshje të papërshtatshme” dhe vdiq në paraburgim..

botuar më 22-09-30 6.02.MD