Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendi filloi të dalë nga një valë tjetër e Covid

Foto: EPA/BGNES

Matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave Prof. Nikollaj Vitanov, i cili monitoron parametrat e pandemisë së koronavirusit në vend, njoftoi se këtë javë numri i pacientëve me Covid në spital do të fillojë të ulet. Shkalla e vdekjeve do të bjerë gjithashtu javën e ardhshme. Po dalim nga kulmi i kësaj vale të pandemisë, tha Vitanov për televizionin “Bulgaria.on.air”.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se dëshiron të blejë ilaçin Paxlovid. Përdoret për të trajtuar të moshuarit me koronavirus të cilët janë në rrezik të shtuar të formave të rënda të sëmundjes. Do të jepet me recetë për trajtimin ambulator të rasteve të lehta deri në mesatare.

Presidenti amerikan Joe Biden u trajtua gjithashtu me Paxlovid.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov: Në ditën festive duhet të bashkohemi

“Sot është një ditë kur duhet të bashkohemi dhe të flasim vetëm për atë që na bashkon. Nuk është ditë për sulme, por për festë”, u tha kryeministri Nikollaj Denkov gazetarëve pas ceremonisë së ngritjes së flamurit kombëtar përpara Monumentit të..

botuar më 24-03-03 2.56.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev para qytetarëve të mbledhur në Shipka: Të bashkuar, ju mbrojtët festën tonë kombëtare nga cenimi

“Jam krenar që shoh kaq shumë bullgarë patriotë në majën Shipka në ditën e festës sonë kombëtare. Këtu bëma e vullnetarëve tanë, të cilët qëndruan krah për krah me ushtarët e ushtrisë së perandorit rus Aleksandër II, hapi rrugën për lirinë e..

botuar më 24-03-03 1.59.MD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD