Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Bulgargaz” nuk mund të shpallë çmimet e gazit në kohë

Foto: www.bulgartransgaz.bg

Problemi i lidhjes së dytë të gazit midis Greqisë dhe Bullgarisë është ndërtimi i papërfunduar. Ne presim një orar për zbatimin nga ndërtuesi dita ditës, tha për bTV Ministri Rajonal Ivan Shishkov.

Është e mundur që interkonektori me Greqinë të mos fillojë deri më 1 nëntor, tha Drejtori Ekzekutiv i “Bullgargaz” Ljudmill Jocov përmes Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit.

Jocov hodhi poshtë kritikat e ashpra nga Kryetari i rregullatorit të energjisë, Ivan Ivanov, se çmimet e prognozës duhet të sigurohen në kohë. Për shkak të vonesës për muajin gusht, rritja përfundimtare e çmimit nuk do të jetë e qartë deri në datën 12. “Bullgargaz” u arsyetua se pas pezullimit të kontratës me “Gazprom” vëllimi i plotë i dërgesave është negociuar vetëm në 20 ditët e fundit të muajit aktual.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD

Gallup: Një e katërta e votuesve kanë vendosur në minutën e fundit për kë të votojnë

Në këto zgjedhje dolën për të votuar më pak të rinj, krahasuar me zgjedhjet e nëntorit 2021, gjë që uli votën për “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Një e katërta vendosi se për kë do të votonin në minutën e fundit dhe ata që votuan me "Nuk mbështes..

botuar më 22-10-03 7.53.MD
Nina Suomalainen

Vëzhguesit ndërkombëtarë: Zgjedhjet ishin të qeta, ka problem me votën e blerë

Dita e zgjedhjeve në Bullgari u organizua sipas rregullave dhe kaloi në mënyrë paqësore, konkluduan vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve parlamentare në vendin tonë të 2 tetorit. Autoriteteve u rekomandohet të bëjnë më shumë për të eliminuar blerjen e..

botuar më 22-10-03 7.11.MD