Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Kisha e fundosur e fshatit Zapalnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapalnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin shtëpitë e tyre dhe ta linin atë. E vetmja ndërtesë e paprekur është kisha.

Për arsye se ndodhet në një kodër, ajo mbetet pjesërisht mbi sipërfaqen e ujit. Për shkak të bukurisë së saj mistike dhe të vetmuar, kisha e fundosur e digës Zhrebçevo është një subjekt i preferuar nga fotografët.

Foto: Maria Stoeva


Më shumë nga rubrika

Festivali i pjellorisë në Kjustendill

Në Kjustendill u mbajt festivali tradicional dhe emblemë e qytetit nën Hisarllëk "Festa e Pjellorisë". Dhjetëra fermerë, kompani, shoqata, bashki dhe vatra kulturore morën pjesë në edicionin e 15-të të festës me moton “Gjithçka që..

botuar më 22-09-26 2.04.MD

Plovdivi në fund të verës

Dita e Bashkimit është gjithashtu një festë e qytetit të Plovdivit . Ju ofrojmë një shëtitje të shkurtër fotografike nëpër disa nga rrugët më të bukura të Qytetit të Vjetër .  Foto: Krasimir Martinov

botuar më 22-09-05 6.14.MD

Thesare të paçmuara në kriptën e Tempullit “Shën Aleksandër Nevski”

Muzeu i Artit të Krishterë në kriptën e Katedrales Patriarkale "Shën Aleksandër Nevski" në Sofje është krijuar në vitin 1965 dhe paraqet artin  е  krishterë në trojet bullgare. Koleksioni i tij i ikonave është ndër më të pasurat në botë...

botuar më 22-08-26 4.35.MD