Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspert në fushën e energjetikës: Biznesi duhet të kërkojë vetë gaz

Ivan Hinovski
Foto: BGNES

Qeveria duhet të negociojë me Gazprom për të minimizuar sanksionet në rast të një procedure arbitrazhi të mundshëm kundër Bullgarisë. Kështu mendon eksperti energjetik dhe kryetar i Forumit Bullgar të Energjisë dhe Minierave, Ivan Hinovski. Në një intervistë për BNR, ai tha se vetë biznesi duhet të kërkojë gaz për nevojat e procesit të prodhimit të tij.

"Pse duhet që konsumatorët e mëdhenj të presin Bulgargaz? A kemi dëgjuar që Neftohim pret gaz nga Bulgargaz? Jo! Ata blejnë gaz veçmas", theksoi eksperti. Sipas tij, vendimi evropian për uljen 15% të konsumit të gazit tregon solidaritetin e vendeve të BE-së. Për mendimin e tij, ky 15% është më i lehtë për t'u arritur për Bullgarinë sesa për Gjermaninë. Ai parashikon se ngrohja në sezonin e ardhshëm të ngrohjes do të rritet me jo më shumë se 20%.

Më shumë nga rubrika

Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

botuar më 22-09-24 6.15.PD

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

botuar më 22-09-23 7.52.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 3 deri në 8°, në Sofje 2-3°. Në luginat e Bullgarisë Perëndimore ka kushte për ngrica në mëngjes. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të pjesshme pas mesditës. Temperaturat maksimale..

botuar më 22-09-23 6.45.MD