Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çdo test i pestë për Covid rezulton pozitiv

Foto: Radio Vidin

1274 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 155 ne krahasim me një ditë më parë. Mbi 2/3 e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 21% e 5999 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 21,8% të treguesit të enjten, sipas portalit coronavirus.bg.

122 të infektuar u shtruan në spitale. 91 prej tyre ose 74.6% nuk janë të vaksinuar. Numri i të shtruarve është ulur me 28 në 1056 veta. Janë 57 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit vdiqën 6 persona me Covid të konfirmuar. 4 nga të vdekurit nuk ishin të imunizuar. Janë shëruar 3504 persona. Të enjten janë administruar 2908 vaksina. Nga më shumë se 2 milionë bullgarë të vaksinuar, 846 000 kanë marrë një dozë të dytë përforcuese. Janë mbi 52 000 bullgarë me imunizimin e tretë përforcues.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Do të punoj kundër tërheqjes së Bullgarisë në luftë

“Tavani i çmimit të gazit është një temë që vetëm po diskutohet për momentin. Liderët i rekomanduan KE-së që në këshillin e ardhshëm më 20 tetor të propozojë hapa që çmimet të kontrollohen, të ketë një reformë në tregun evropian të gazit”,  tha para..

botuar më 22-10-07 7.45.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje rreth 5°. Paradite do të mbajë mjegull në ultësira dhe lugina. Para mesditës do të mbajë vranësira në Bullgarinë Lindore, por do të jetë pothuajse pa reshje. Në zonat e..

botuar më 22-10-07 6.50.MD

Javor Geçev: Gruri nga Ukraina çekuilibron seriozisht tregjet e brendshme

Në Bullgari gruri prodhohet në sasi shumë të mëdha në përputhje me të gjithë parametrat ekologjikë evropianë. Bullgaria është mike e Ukrainës, por mallrat që hyjnë prej andej nuk prodhohen në të njëjtin standard dhe çekuilibrojnë seriozisht tregun e..

botuar më 22-10-07 6.09.MD