Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sukses dhe disfatë dramatike për skuadrat bullgare të futbollit në Evropë

Foto: uefa.com

Skuadra e futbollit CSKA fitoi 2:0 si mysafir në St. Patrick's në Dublin dhe vazhdon në turneun e Konferencës së Ligës. Për herë të parë një skuadër bullgare mposhti një kundërshtar në Evropë pasi humbi në shtëpi. Një javë më parë në Sofje, irlandezët u gëzuan me 0:1. Në turin e radhës, “të kuqtë” përballen me “Basel”, i cili eliminoi “Brøndby” me penallti.

Skuadra e futbollit “Levski” pati një fat krejtësisht të kundërt si mikpritës në Sofje i “Hamrun” nga Malta. Në ndeshjen e parë si mysafir fitoi “Levski”. Mysafirët fillimisht kaluan në avantazh në minutën e 75-të. Në minutën e 91-të bullgarët barazuan dhe tashmë ishin fitues, por “Hamrun” kaloi në avantazh në kohën shtesë. Pas penalltive përfaqësuesit e Maltës fituan me 4:1.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov me fitoren e dytë në Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi hungarezin Fabian Marozhan me 6:0, 6:3, 6:4 në raundin e dytë të Roland Garros. Gjatë gjithë ndeshjes ai dominoi kundërshtarin e tij. Në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Francës Grigor..

botuar më 24-05-30 6.49.MD

Kryeministri i Nepalit dekoroi alpinisten bullgare Sillvija Azdreeva, e cila u ngjit në Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva , e cila u ngjit në Everest më 15 maj 2022, mori një njohje të madhe për arritjen e saj, duke u dekoruar personalisht nga Kryeministri i Nepalit. "Në një ceremoni solemne, pata mundësinë e rrallë të merrja personalisht..

botuar më 24-05-29 6.24.MD

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit..

botuar më 24-05-28 8.26.PD