Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbreti Samuill ishte sundimtar i Mbretërisë Bullgare me qendër në Republikën e sotme të Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Mbreti Samuill ishte sundimtari i një shteti të madh mesjetar, të cilin shumica e studiuesve modernë historikë e konsiderojnë të jetë mbretëria bullgare e përqendruar në territorin e Republikës së sotme të Maqedonisë së Veriut. Kështu thuhet në rekomandimet zyrtare të komisionit historik, të përbërë nga historianë bullgarë dhe maqedonas, drejtuar qeverive në Sofje dhe Shkup për përkujtim të përbashkët të personaliteteve dhe ngjarjeve nga historia jonë e përbashkët, njoftoi BNT. Mbretëria bullgare mbulonte një pjesë të konsiderueshme të tokave dhe popullsisë së Gadishullit Ballkanik, thuhet në dokument. Çështja e mbretit Samuill ishte ndër më të diskutueshmet mes dy vendeve.

Për Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij thuhet se “vepra e tyre u zhvillua në qendrat letrare Presllavi dhe të Ohër, të cilat atëherë ndodheshin në territorin e shtetit mesjetar bullgar, ku nxënësit e tyre gjenin kushte për punë”. Kjo, theksojnë historianët, u jep arsye vendeve moderne të festojnë së bashku Ditën e të dy Vëllezërve Kirill dhe Metodij.


Më shumë nga rubrika

Prilep

Dimitër Talev, qyteti Prilep dhe banorët e tij

Rreth ditëlindjes së shkrimtarit të njohur bullgar Dimitër Talev (1 shtator), mediat bullgare ngritën pyetjen për fatin e shtëpisë së tij në qytetin Prilep. Për dimensionet e Talevit në Maqedoninë e Veriut sot dhe trashëgiminë e tij, “Radio..

botuar më 22-09-25 12.25.MD
Ivan Vazov

101 vjet nga vdekja e Ivan Vazov

Më 22 shtator shënohet 101 vjetori i vdekjes së patriarkut të letërsisë bullgare, Ivan Vazov. Sipas traditës, Muzeu Letrar Kombëtar organizon një pelegrinazh para varrit të poetit në kopshtin pas altarit të kishës “Shën Sofia” në kryeqytet...

botuar më 22-09-22 2.12.MD

Dita e Pavarësisë dhe е Bashkimit – dy aktet me të cilat shteti ynë riktheu vendin e tij në hartën evropiane

Dita, në të cilën Bullgaria shpalli Pavarësinë, më 22 shtator, me manifestin e Princit bullgar Ferdinand, u dha fund lidhjeve vasale me Perandorinë Osmane. Principata e Bullgarisë u bë një mbretëri e pavarur, e kryesuar nga Mbreti Ferdinand..

botuar më 22-09-22 7.05.PD