Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjendja e dy fëmijëve nga autobusi serb i rrëzuar është ende e rëndë

Dr. Valentin Dimitrov
Foto: BGNES

Jeta e dy fëmijëve 11 dhe 12 vjeç, të cilët u plagosën të dielën në aksidentin në autostradën “Trakia”, është jashtë rrezikut, por ata mbeten në terapi intensive. Ekipet mjekësore janë në gatishmëri për ndërhyrje urgjente në rast nevoje. Për momentin, fëmijët do të qëndrojnë në spitalin “Pirogov” për aq kohë sa të jetë e nevojshme dhe nuk ka arsye që ata të transportohen në një institucion tjetër mjekësor, theksoi drejtori i spitalit “Pirogov” dr. Valentin Dimitrov. Ai ftoi prindërit e dy fëmijëve, të cilët tashmë kanë mbërritur në kryeqytet, për t'i njoftuar për gjendjen e tyre.Më shumë nga rubrika

Ofensiva e Ukrainës në rajonet Doneck dhe Herson vazhdon

Pas kapjes së nyjës së rëndësishëm të komunikimit Liman në rajonin e Doneckut, forcat ukrainase vazhdojnë të ndjekin njësitë ruse që arritën të shpëtohen nga rrethimi. Ukrainasit pushtuan fshatin Torskoje, 20 kilometra nga Kremenoj, dhe tashmë po..

botuar më 22-10-03 10.27.PD

Me 99.03 për qind të protokolleve të përpunuara, GERB-SDS është forca e parë politike

7 parti dhe koalicione pritet të formojnë Legjislaturën e re të 48-të të Kuvendit Popullor të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 2 tetorit. Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të datës 03.10.2022 , ora 10:00,..

rinovuar më 22-10-03 10.15.PD

Votimi në Bosilegrad kaloi pa probleme, por me shumë fletë votimi të pavlefshme

230 bullgarë votuan në seksionin në Bosilegrad të Serbisë, njoftoi ekipi i Qendrës Kulturore dhe Informative atje pas përfundimit të ditës së zgjedhjeve. GERB-SDS mori më shumë vota - 71. “Po e vazhdojmë ndryshimin” mblodhi 37 fletëvotime,..

botuar më 22-10-03 9.19.PD