Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapet edicioni i tridhjetë jubilar i festivalit "Dashuria është çmenduri"

Foto: loveisfolly.com

Për të tridhjetën herë Festivali Ndërkombëtar i Filmit “Dashuria është çmenduri” mbledh adhurues të artit të shtatë. Forumi do të hapet sonte në Festivalin dhe Qendrën e Kongreseve të Varnës me dramën franceze "Të rinj për gjithmonë" (Les Amandiers) të regjisores Valeria Bruni Tedeschi dhe do të vazhdojë deri më 4 shtator. Në programin konkurrues janë përfshirë 12 filma - ndër ta edhe filmi bullgar "Zhiri" i regjisores Petja-Josifova-Hënkins. Janë dymbëdhjetë titujt tanë që do të shfaqen gjatë festivalit. "Dashuria është çmenduri" ka ambicien të prezantojë filmat më të fundit dhe është një nga ngjarjet kulturore më domethënëse jo vetëm për Varnën, por edhe për jetën e industrisë botërore të filmit, vënë në dukje organizatorët.

Më shumë nga rubrika

Festivali i artit shqiptar – një urë lidhëse midis dy popujve miq

21 nëntori i këtij viti shënoi një ngjarje të rëndësishme, Festivalin e Parë të Artit Shqiptar në Sofje. Ky është eventi i parë i këtij lloji, që zhvillohet në Sofje, organizimi i të cilit u bë nën patronazhin e Ministrit të Kulturës të Bullgarisë,..

botuar më 22-11-25 4.49.MD

Opera e qytetit Stara Zagora prezantoi “Zërat e Shqipërisë”

Pesë muzikantë të njohur shqiptarë - violinistët Abigeila Voshtina dhe Visar Kuçi, Herida Duro - violë, Mario Guralumi - violonçel dhe sopranoja Besa Llugiqi, prezantuan para publikut të qytetit Stara Zagora veprat më domethënëse të kulturës shqiptare,..

botuar më 22-11-24 12.15.MD

Zbulimet fotografike të përkthyeses Zhasmina Panajotova

Një flutur, që shkëlqen në ngjyrat e diellit; uji dhe loja e tij me realitetin; një zog zgjat me uri sqepin për një kafshatë ushqimi... Mijëra herë në ditë kalojmë gjëra të vogla në botën përreth nesh pa u ndalur, pa ngulur sytë, pa e lejuar veten..

botuar më 22-11-23 7.15.PD