Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U shpallën çmimet e Festivalit Botëror të Kinemasë së Animacionit në Varna

Foto: World Festival of Animated Film

Filmi i shkurtër kilian "Bisha" i regjisorit Hugo Covarrubias fitoi Çmimin e Madh në Festivalin e 18-të Botëror të Filmit të Animacionit në Varna. Juria ndërkombëtare zgjodhi si filmin më të mirë artistik filmin brazilian "Bob Spit: Ne nuk na pëlqejnë njerëzit" nga Cesar Cabral. Çmimi i madh për filmin bullgar të animuar me gjatësi të plotë iu dorëzua filmit "Nata e Firences" me regji të Sotir Gelev.

Në përzgjedhjen e studentëve, juria zgjodhi filmin "E lagur" nga një ekip prej pesë regjisorësh francezë. Ndër titujt për fëmijë, filmi "Mbretëresha e dhelprave" i Marina Rosset nga Zvicra u vlerësua më shumë.

Më shumë nga rubrika

Fushata e BNR-së “Ambasadorë Bullgarë të Kulturës” pret propozimet tuaja

Programi i kulturës i BNR-së “Hristo Botev” për të dytin vit radhazi organizon fushatën “Ambasadorë Bullgarë të Kulturës”. Ideja është të nderohen shkrimtarët, poetët, dramaturgët, piktorët, aktorët, këngëtarët dhe kompozitorët, përfaqësuesit e..

botuar më 22-12-07 7.15.PD

Një program special shënon 80 vjetorin e lindjes së artistit legjendar bullgar Stefan Danaillov

“E, si mund të mos jem i kënaqur me jetën. Ajo që unë u them studentëve të mi është - Zoti ju bëftë atë që më ndodhi mua në jetën time. Tashmë tregova shumë për të - është gëzim, lumturi dhe buzëqeshje..." Këto fjalë - njohje në një nga..

botuar më 22-12-06 3.00.MD

Shikoni kinemanë bullgare në internet nga kudo në botë

Instituti Shtetëror i Kulturës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë për të tretin vit na dhuron një festë të kinemasë në prag të Krishtlindjes. Deri më 18 dhjetor, adhuruesit e artit të shtatë nga çdo një anë e globit mund të shohin..

botuar më 22-12-04 9.15.PD