Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i këshilloi partitë për të mos i djegur urët mes tyre

Foto: BGNES/Presidenca

Partitë dhe kandidatët për deputetë duhet ta ndërtojnë fushatën e tyre parazgjedhore në bazën e programeve konkurruese dhe zgjidhjeve të punës për dalje nga kriza, e jo në bazë të sulmeve personale. Kështu i këshilloi politikanët presidenti Rumen Radev.

Sipas tij, në këtë mënyrë do të rritet pjesëmarrja e votuesve dhe do të arrihet legjitimitet i lartë i votës. Kreu i shtetit vuri në dukje gjithashtu nevojën që partitë të mos djegin urat mes tyre, sepse brenda pak javësh do të duhet të punojnë për mazhorancën qeverisëse dhe formimin e qeverisë. Rumen Radev u takua me përfaqësues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Zyra e organizatës për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut hapi më 31 gusht një mision për të monitoruar votimin e parakohshëm parlamentar më 2 tetor.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

HINA: Askush nuk është kundër hyrjes së Kroacisë në Shengen Sipas një burimi diplomatik asnjë shtet nga vendet anëtare të BE-së nuk kundërshton anëtarësimin e Kroacisë në zonën e lirë të udhëtimit, njofton agjencia HINA. Zgjerimi i zonës..

botuar më 22-12-02 12.47.MD

Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, iu dorëzua Shenja e Nderit e Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski”

Në aulën e rektoratit të Universitetit të Sofjes u mbajt një ceremoni, ku Presidentes së Republikës së Kosovës, znj. Vjosa Osmani-Sadriu, iu dorëzua Shenja e Nderit e Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski” me gjerdan. Propozimi për..

botuar më 22-12-01 6.22.MD

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e..

botuar më 22-11-30 3.04.MD