Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 27 tetorin 2022

Mot i ngrohtë me erë dhe reshje shiu

Foto: BGNES

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 12°. Në të gjithë vendin do të mbajë vranësira me reshje shiu në shumë vende më intensive pasdite dhe në mbrëmje. Në 14 zona ka paralajmërim për erë të fortë. Temperaturat maksimale do të jenë nga 21 deri në 26°, në Sofje – 22°.

Detin e Zi do të mbajë mot i vranët me reshje shiu pasdite dhe në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 23 deri në 26°. Uji i detit është nga 16 në 20 °. Lëvizja e detit do të jetë deri në 3 ballë.

zonat malore do të mbajë vranësira dhe reshje shiu me erë të fortë jugperëndimore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 16°, në 2000 m deri në 10°.

Ditën e mërkurë reshjet e shiut do të ndalojnë dhe vranësitë do të zvogëlohen deri në mot të kthjellët.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD