Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 shtatorin 2022

Shirat ndalojnë

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 15°, në Detin e Zi pak më të larta, në Sofje rreth 11°. Do të mbajë mot kryesisht me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në vende të izoluara në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë nga 23 deri në 28°, në Sofje – 24°.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të jetë me diell me temperatura deri në 26°. Në jug të Burgasit, pasdite janë të mundshme shira të shkurtër.

male do të jetë me diell, pas dite do të ketë vranësira. Në zona të izoluara mbi masivet perëndimore do të bjerë shi. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë rreth 18°, në 2000 m deri në 11°.

Të enjten do të jetë pa reshje shiu. Temperaturat gjatë ditës do të rriten.


Më shumë nga rubrika

Filloi edicioni i 20-të i nismës bamirëse "Krishtlindja Bullgare"

Presidenti Rumen Radev shpalli sot në spitalin rajonal në Veliko Tërnovo fillimin e edicionit të 20 jubilar të nismës bamirëse “Krishtlindja Bullgare”. Ajo mbahet nën patronazhin e kreut të shtetit dhe mbështet fëmijët që kanë nevojë për..

rinovuar më 22-11-29 1.44.MD

Më 8 dhjetor pritet të ketë qartësi për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Vendimi për anëtarësimin në Shengen do të merret më 8 dhjetor dhe Bullgaria ka të gjitha shanset për të qenë në zonën Shengen, tha për BNT ministri në detyrë Krum Zarkov. "Pengesa e fundit para nesh është Holanda. Unë besoj se Holanda do..

botuar më 22-11-29 11.16.PD

Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë luftën në Ukrainë

Në një takim dy-ditor në Bukuresht, ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë zbatimin e vendimeve të marra tashmë në samitin e NATO-s në Madrid. Lufta në Ukrainë dhe sigurimi i mbështetjes afatgjatë politike dhe praktike nga aleatët për..

botuar më 22-11-29 9.42.PD