Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Politologët dhe sociologët parashikojnë një qeveri të paqëndrueshme

Foto: Ani Petrova

Në parlamentin e ardhshëm, pas zgjedhjeve të 2 tetorit, do të ketë tronditje. Sipas sociologëve dhe politologëve, nëse formohet një qeveri, ajo nuk do të jetë e qëndrueshme. Ata i shohin indikacionet në fushatën zgjedhore, e cila është e mbushur me mesazhe negative që nxjerrin në pah vijat e kuqe mes forcave kryesore politike, të cilat mbështeten më së shumti në elektoratin e tyre të vijës së ashpër.

Edhe pse 69 për qind e bullgarëve, sipas të dhënave të Trend, presin të kenë një qeveri të rregullt pas zgjedhjeve, sipas Julij Pavllov nga Qendra “Ekzaminer”, probabiliteti që ajo të formohet është midis 10 dhe 35%. Sipas psikologes Antoaneta Hristova, partitë do ta kenë të vështirë të bien dakord për një kabinet të mundshëm, por nëse ia dalin do të ketë trazira të rënda politike.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

HINA: Askush nuk është kundër hyrjes së Kroacisë në Shengen Sipas një burimi diplomatik asnjë shtet nga vendet anëtare të BE-së nuk kundërshton anëtarësimin e Kroacisë në zonën e lirë të udhëtimit, njofton agjencia HINA. Zgjerimi i zonës..

botuar më 22-12-02 12.47.MD

Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, iu dorëzua Shenja e Nderit e Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski”

Në aulën e rektoratit të Universitetit të Sofjes u mbajt një ceremoni, ku Presidentes së Republikës së Kosovës, znj. Vjosa Osmani-Sadriu, iu dorëzua Shenja e Nderit e Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski” me gjerdan. Propozimi për..

botuar më 22-12-01 6.22.MD

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e..

botuar më 22-11-30 3.04.MD