Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rezultatet e para pas përfundimit të ditës së zgjedhjeve

Gallup: GERB-SDS është forca e parë politike në zgjedhjet parlamentare në Bullgari

| rinovuar më 22-10-02 9.16.MD
Foto: arkivë

Rezultatet e exit poll-it të Gallup International Balkan, partner mediatik i BNR-së, tregojnë se 8 parti dhe koalicione po hyjnë në parlamentin e ri të 48-të, me njërën prej tyre në prag. Të dhënat e agjencisë tregojnë shpërndarjen e mëposhtme të votave nga zgjedhjet parlamentare në Bullgari, që nga ora 20:00 e datës 2 tetor 2022:

GERB-SDS: 24.7%, ose 63 mandate

"Po e vazhdojmë ndryshimin":18.8%, ose 48 mandate

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS): 14.5%, ose 37 mandate

Partia Socialiste Bullgare (BSP): 10.8%, ose 30 mandate

"Vëzrazhdane": 10.2%, ose 23 mandate

"Bullgaria Demokratike": 7,4%, ose 19 mandate

"Ka një popull të tillë": 4.6%, ose 12 mandate

"Ngritja bullgare": 4.0%, ose 8 mandate

“Ngrihu, Bullgari” është nën barrierën prej 4 për qind për të hyrë në parlament me një rezultat prej 1.2%.

Pjesëmarrja në zgjedhjet e parakohshme parlamentare për Legjislaturën e 48-të të Kuvendit Popullor është 35.3%. 3.3% e votuesve kanë votuar me “Nuk mbështes askënd”.

Në zgjedhje morën pjesë gjithsej 22 parti dhe 6 koalicione. Mbi 6 600 kandidatë iu bashkuan betejës për një vend në parlamentin bullgar prej 240 vendesh.

Bullgarët jashtë vendit votojnë në 755 qendra votimi jashtë vendit. Më së shumti janë në Republikën e Turqisë, në Mbretërinë e Bashkuar, në Gjermani, Spanjë dhe Itali.

Deri në orën 19:00 të ditës së zgjedhjeve janë pranuar 135 raporte për shkelje të legjislacionit zgjedhor dhe të të drejtave politike të qytetarëve, njoftoi MPB.

Më shumë nga rubrika

Eurodeputetët bullgarë pyesin se cilat mund të jenë arsyet e vetos për të hyrë në Shengen

Socialistët bullgarë në Parlamentin Evropian iniciuan një letër drejtuar vendeve anëtare të BE-së, në të cilën pyesin se për çfarë arsye mund të vendoset vetoja për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Letra u nënshkrua nga 73 eurodeputetë nga të..

botuar më 22-12-06 7.38.MD
Ivan Demerxhiev

Njerëz nga e gjithë Evropa u kapën si trafikantë të migrantëve në Bullgari

Ka një rritje të numrit të njerëzve nga e gjithë Evropa që merren me trafikimin e migrantëve në territorin e Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur ministri i punëve të brendshme Ivan Demerxhiev gjatë kontrollit parlamentar. Sipas tij, më pak janë..

botuar më 22-12-06 7.22.MD
Rumen Radev dhe Edi Rama, Tiranë

Rumen Radev: Stabiliteti i Evropës varet nga integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor

Pa integrimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, nuk mund të flasim për sigurinë dhe stabilitetin e të gjithë Evropës. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Tiranë të Shqipërisë, ku po përfaqëson Bullgarinë në Samitin..

botuar më 22-12-06 6.22.MD