Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Gallup” – numërimi paralel: GERB-SDS është përpara “Po e vazhdojmë ndryshimin” me 4%

Patriotët e “Vëzrazhdane” janë fuqia e katërt

Foto: arkiv

Të dhënat nga regjistrimi paralel i agjencisë sociologjike “Gallup”, partner mediatik i BNR-së tregojnë si më poshtë:

GERB-SDS: 23.5%, ose 63 mandate

“Po e vazhdojmë ndryshimin”: 19.5%, ose 53 mandate

DPS: 15.2%, ose 41 mandate

“Vëzrazhdane”: 10.0%, ose 27 mandate

BSP: 8.9%, ose 24 mandate

“Bullgaria Demokratike”: 7,0%, ose 19 mandate

“Ngritja bullgare”: 4.7%, ose 13 mandate

Nën barrierën prej 4 për qind për të hyrë në parlament janë "Ka një popull të tillë" - 3.8%, "Ngrihu, Bullgari" - 1.1%.

Aktiviteti elektoral është 39.5%. 3.4% e votuesve kanë votuar me “Nuk përkrah askënd”.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të furnizojë me armë forcat tokësore të Ukrainës

Ajo që ne po dërgojmë është në tre prioritetet kryesore të Ukrainës, tha për bTV Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Listat janë rënë dakord me palën ukrainase dhe mendoj se kolegët nga Ukraina do të jenë të kënaqur”, tha ministri. Ai theksoi..

botuar më 22-12-05 9.53.PD

Një person vdiq me Covid, nuk u administrua asnjë vaksinë gjatë 24 orëve të fundit

41 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 17 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 56% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 5.3% e 773 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg...

botuar më 22-12-05 9.22.PD

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD