Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kostadin Paskalev, BSP: E majta po humb votat për shkak të liderëve të saj

Kostadin Paskalev
Foto: arkiv

Partia Socialiste Bullgare (BSP) po humb votues për shkak të sjelljes së kryesisë së partisë. Një mendim të tillë e ka shprehur Kostadin Paskalev – anëtar i këshillit kombëtar të BSP-së, para BNR-së, duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve.

Sipas tij, i vetmi shpëtim për partinë është ndryshimi i kryesisë së partisë dhe puna për një unitet të fortë të majtë. Ai parashikoi se në këto zgjedhje BSP do të marrë 25% më pak vota sesa në zgjedhjet e nëntorit 2021.

Paskalev beson se votuesit e majtë janë të zhgënjyer me sjelljen e partisë gjatë qeverisjes së koalicionit me “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgarinë Demokratike” dhe “Ka një popull të tillë” (ITN).

Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD