Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ, rezultate të ndërmjetme: GERB-SDS janë të parat, pasuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Vëzrazhdane”

Foto: arkiv

Pas 12,41% prej protokolleve të përpunuara në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), GERB-SDS fiton me 25,68%, “Ngritja Bullgare” dhe “Ka një popull të tillë” (ITN) gjithashtu hyjnë në Parlamentin e ri.

Të dhënat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për rezultatet e zgjedhjeve parlamentare deri në orën 23:00, me protokolle të përpunuara 12,41%:

GERB-SDS: 72 940 vota - 25,68%

“Po e vazhdojmë ndryshimin”: 62,554 vota – 22,02%

“Vëzrazhdane”: 32,037 vota – 11,28%

“BSP për Bullgarinë”: 27,120 vota - 9,55%

“Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” (DPS): 25,739 vota - 9,06%

Bullgaria Demokratike: 21,206 vota - 7,47%

“Ngritja bullgare”: 14,717 vota - 5,18%

“Ka një popull i tillë”: 12,000 vota - 4.22%


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD