Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KQZ: Pjesëmarrja më e ulët e votuesve që nga viti 1989

Cvetozar Tomov
Foto: BGNES

Po vazhdon përpunimi i fletëve zgjedhore. Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare të 2 tetorit duhet të shpallen më së voni të enjten, por kjo mund të ndodhë edhe më herët, tha në një konferencë Cvetozar Tomov nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Atëherë do të bëhet e qartë pjesëmarrja e saktë e votuesve. Deri atëherë, protokollet do të rifuten dhe më pas do të krahasohen rezultatet.

Sipas të dhënave deri tani, kanë votuar pak më shumë se 2.5 milionë njerëz, që është pjesëmarrja më e ulët nga çdo zgjedhje e mbajtur që nga viti 1989.

Instituti Kombëtar i Statistikave publikoi sot të dhënat nga regjistrimi i vitit 2021, sipas të cilit numri i bullgarëve është ulur me mbi 844 mijë. Nëse ato do të ishin shpallur më herët, kjo do të ndikonte në shpërndarjen e mandateve në rajonet zgjedhore, komentoi Cvetozar Tomov. Kodi Zgjedhor parashikon që ndarja e mandateve në rajonet zgjedhore të bazohet në rezultatet e regjistrimit të fundit të popullsisë.

Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD