Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 6 tetorin 2022

Mot vjeshte me diell

Foto: Valeria Vasileva, Radio Varna

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 3 deri në 8°, në Sofje – 3°. Në mëngjes për një kohë të shkurtër do të jetë me mjegull në luginat dhe rreth pellgjeve ujorë. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale do të arrijnë 18-23°, në Sofje deri në 19°.

Do të mbajë mot me diell përgjatë bregdetit të Detit të Zi me erë të dobët deri mesatare veriore. Temperaturat maksimale do të jenë 18-21°. Uji i detit është 15-19°. Lëvizja e detit do të jetë 2-3 ballë.

Vranësirat në male do të jenë të ndryshueshme me erë mesatare verilindore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë deri në 14°, në 2000 m rreth 6°.

Të premten dhe të shtunën moti mbetet i pandryshuar.


Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD