Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rezultati përfundimtar i zgjedhjeve: 7 parti hyjnë në parlament

Foto: arkiv

Me protokolle 100% të përpunuara, KQZ njoftoi se pas zgjedhjeve të 2 tetorit, 7 parti do të hyjnë në parlamentin e ardhshëm të 48-të. Këto janë:

GERB-SDS - 634.627 vota, 67 mandate

“Po e vazhdojmë ndryshimin” – 506 099 vota, 53 mandate

Lëvizja për të Drejta dhe Liri (DPS) – 344.512 vota, 36 mandate

“Vëzrazhdane” – 254.952 vota, 27 mandate

“BSP për Bullgarinë” – 232.958 vota, 25 mandate

“Bullgaria Demokratike” – 186.528 vota, 20 mandate

Ngritja Bullgare” – 115.872 vota, 12 mandate

“Ka një popull të tillë” (ITN) mbetet poshtë vijës me 3.83%, ose 96.071 vota. Me “Nuk mbështes askënd” kanë votuar 87 635 persona.

Në votim kanë marrë pjesë 2 601 963 votues. Aktiviteti i përgjithshëm për vendin është 39.41%.

Më shumë nga rubrika

Delegacioni bullgar, i kryesuar nga zëvendëskryeministri dhe ministër i punëve të brendshme të Republikës së Bullgarisë, Ivan Demerxhiev, bëri homazhe dhe vendosi kurorë lulesh te varri i Goce Dellçevit në kishën e Shën Spasit në Shkup

Diplomacia bullgare e ka gjithnjë e më të vështirë t’i besojë Shkupit

Të shtunën, më 4 shkurt, Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut shënuan 151 vjetorin e lindjes së revolucionarit Goce Dellçev në një situatë të tensionuar të marrëdhënieve mes dy vendeve. Sipas informacioneve të Ministrisë së Brendshme..

botuar më 23-02-06 1.26.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Greqi po diskutohet ndalimi i pjesëmarrjes së partive neofashiste në zgjedhje Parlamenti grek po debaton për ndalimin e partive me një ideologji të qartë neofashiste për të marrë pjesë në zgjedhje. Sondazhet tregojnë një rrezik të..

botuar më 23-02-03 3.25.MD

Zgjedhje të ndershme, ruajtje e kursit të politikës së jashtme dhe punë për të mirën e njerëzve

Forcat parlamentare nuk kanë pritshmëri të mëdha nga kabineti i ri, në të cilin ka vetëm një ndryshim ministri, por i vendosin kërkesat e tyre. Sipas bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov, qeveria duhet të organizojë..

botuar më 23-02-02 4.27.MD