Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rrënoja dhe perandori në qendër të kryeqytetit

Foto: Sofia Art Projects

Një ekspozitë ndërkombëtare me temë "Sofia Art Projects:: Rrënojat dhe Perandoritë e Largoto" do të zbulojë para publikut hapësira të paarritshme në qendër të kryeqytetit dhe do të sjellë në jetë rrënojat e lashta. Për herë të parë pas 10 vitesh Porta Lindore e Serdikës do të jetë e hapur për vizitorët.

Gjatë aktivitetit, një instalacion muzikor-skulpturor do të mbledhë audiencën nën kupolën e qelqtë të Largoto (ndërtesa monumentale të viteve 1950 rreth sheshit “Nezavisimost” në qendër të Sofjes) midis labirinteve të gërmimeve arkeologjike.

Foto: BGNES

Në ekspozitë do të marrin pjesë artistë të rinj dhe të njohur nga Bullgaria, Gjermania, Spanja, Holanda dhe Kongoja.

Foto: Sofia Art Project, BGNES

Më shumë nga rubrika

Një tregim i Zdravka Evtimovës me një çmim prestigjioz në SHBA

Shkrimtarja bullgare Zdravka Evtimova mori një vlerësim të ri të lartë për talentin e saj në SHBA. Një platformë online për diskutime mes autorëve të veprave fantastiko-shkencore, fantastike dhe horror, e dalloi si më të mirin tregimin e saj me..

botuar më 23-01-29 10.25.PD

Bota përrallore e Ljuben Zidarovit merr jetë në "Kuadrat 500"

Deri më 26 mars, banorët dhe mysafirët e kryeqytetit kanë mundësinë të shohin ekspozitën "Bota e përrallave të Ljuben Zidarovit". Mikpritësi i saj është Galeria kombëtare “Kuadrat 500”, dhe ekspozita përfshin dhjetë ilustrime të artistit të..

botuar më 23-01-28 10.15.PD

Në gjurmët e tre bullgarëve të mëdhenj në Romë

Shkolla bullgare e fundjavës "Asen dhe Ilija Pejkovi" në Romë dhe studentët e Akademisë Kombëtare të Arteve të Teatrit dhe Filmit në Sofje po punojnë për një projekt të ri të përbashkët - një film dokumentar për tre luftëtarët për pavarësi..

botuar më 23-01-26 7.15.PD