Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria fitoi 7 medalje në kampionatin evropian të kikboksit në Antalia

Foto: Facebook/ bgkickboxingandmuaythai

Tre bullgarë u shpallën kampionë të Evropës në kampionatin e kikboksit që mbahet në Antalia. Këta janë Borisllav Radullov, në stilin “Point Fighting” në tatami, kategori - 57 kg, Kirill Iliev, në stilin “Light contact” në tatami, kategori - 57 kg dhe Ognjan Mirçev, stili K1 në ring, kategori - 63,5 kg.

Në ditën e parafundit të garës, garuesit tanë kombëtarë Ali Yuzeir, në stilin K1 në ring, kategori - 75 kg, Hristo Kalaixhiev, në stilin “Low Kick” në ring, kategori - 86 kg, Mario Arzhanov, në stilin “Full Contact” në ring, kategori - 54 kg dhe Kristina Nikollova, në stilin “Kicklight contact” në tatami, kategori - 50 kg fitouan katër medalje argjendi.

Konfederata Bullgare e Kikboksit dhe Muay Thai-s ngriti një kontestim për shkak të numërimit të gabuar nga arbitrat e disa goditjeve nga Kristina Nikollova dhe dhënies së fitores rivales së saj Duigu Turanot nga Turqia.

Kristina Nikollova do të kthehet nga Antalia me një koleksion prej një medalje argjendi dhe dy bronzi të fituara në stilet e tjera.


Më shumë nga rubrika

Pjotr Nesterov

Pjotër Nesterov u kualifikua në çerekfinalet e turneut të tenisit në Monastir, Tunizi

Tenisti bullgar 19-vjeçar Pjotër Nesterov ka kaluar në çerekfinalen e turneut të tenisit me vlerë 15 000 dollarë në Monastir, Tunizi. Në raundin e dytë bullgari 19-vjeçar mposhti liderin në skemë Robin Bertrand nga Franca me 6:4, 3:6, 6:2...

botuar më 23-01-05 5.30.MD

Aleksandër Vezenkov është sportisti i vitit në Bullgari

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov u shpall Sportisti i Vitit në Bullgari pasi fitoi në sondazhin tradicional midis gazetarëve sportivë në vend. Në edicionin e 65-të të renditjes prestigjioze, treshen prestigjioze e plotësojnë mundësit Kirill..

botuar më 22-12-30 6.00.MD
David Popovici

Notari rumun David Popovici është atleti Nr. 1 në Ballkan, Vezenkov është Nr. 8

Notari rumun 18-vjeçar David Popovici është fituesi i edicionit të 49-të të sondazhit të BTA "Sportisti i Ballkanit" për vitin 2022. I vetmi bullgar në top 10 - basketbollisti Aleksandër Vezenkov u rendit i teti...

botuar më 22-12-29 10.45.PD