Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 24 nëntorin

Po vjen një rënie e temperaturave

Foto: BGNES

Paraditen e së enjtes do të ketë mjegull dhe vranësira të ulëta përgjatë Danubit, mbi Bullgarinë Lindore dhe Detin e Zi. Temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 11°, në Sofje – 6°. Pas drekës temperaturat do të zbresin nga 3 deri në 8°, në kryeqytet deri në 3°.

Temperaturat maksimale në Detin e Zi do të jenë 14-16 gradë, afër temperaturës së ujit të detit. Eksitimi i detit do të jetë deri në 3 ballë.

Mbi malet do të bjerë borë, në masivët perëndimor mbi 1200 m mbi nivelin e detit, ndërsa në zonat më të ulëta do të bjerë shi. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 4°, në 2000 m rreth 0°.

Të premten moti do të vazhdojë të jetë më i ftohtë. Dëborë e lehtë do të bjerë në zonat e larta luginore në Bullgarinë Jugperëndimore dhe në Paraballkan.

Më shumë nga rubrika

Platforma për ndjekjen e çmimeve në dyqanet e mëdha është gati

Sot do të prezantohet platforma për monitorimin e çmimeve në zinxhirët e shitjeve me pakicë e zhvilluar nga qeveria e përkohshme, njoftoi zëvendëskryeministri dhe ministri i transportit dhe komunikacioneve Hristo Aleksiev. Ai shpjegoi se zinxhirët..

botuar më 23-03-23 2.51.MD
Leo Dohërti

Një ministër britanik ndodhet në Sofje për të diskutuar mbi luftën në Ukrainë

Ministri për Evropën i Mbretërisë së Bashkuar, Leo Dohërti, është duke bërë një vizitë në Sofje. Bullgaria dhe Britania e Madhe janë duke punuar për një marrëveshje partneriteti strategjik, njoftoi Ambasada Britanike në Sofje. “Vizita është një..

botuar më 23-03-23 11.26.PD
Salla e Samitit të BE-së në Bruksel

Залата за срещата на върха на ЕС в Брюксел, 10 декември 2020 г.

Ukraina do të negociojë me Rusinë, por jo me Vlladimir Putin

Të enjten dhe të premten, më 23 dhe 24 mars, liderët evropianë takohen në Bruksel për të diskutuar luftën në Ukrainë dhe sigurimin e ndihmës së nevojshme ushtarake për Kievin. Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenskii do të marrë pjesë nga distanca në..

botuar më 23-03-23 10.00.PD