Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

G7 po kërkon mënyra për të frenuar çmimet e naftës së papërpunuar ruse

Foto: Reuters

G-7 po shqyrton mundësinë e kufizimit të çmimeve të naftës së papërpunuar ruse, të transportuar nga deti, në diapazonin 65-70 dollarë për fuçi, njoftoi BTA. Çështja u diskutua me përfaqësuesit e 27 vendeve të BE-së me idenë për të arritur një qëndrim të përbashkët. Opinionet në BE janë të ndara, disa vende kërkojnë çmime shumë më të ulëta dhe të tjera çmime më të larta. Qëllimi i diskutimeve është vendosja e një tavani për çmimin e naftës ruse të eksportuar nga deti, i cili do të hyjë në fuqi më 5 dhjetor. Vendimi është pjesë e sanksioneve që supozohet të kufizojnë të ardhurat e Rusisë nga eksportet e naftës në mënyrë që të ketë më pak para për të financuar veprimet e saj ushtarake në Ukrainë.

Ndërkohë, në një sërë rajonesh në Ukrainë, filloi rivendosja e furnizimit me energji elektrike, pasi tri nga katër termocentralet bërthamore që funksiononin në territorin e saj u shkëputën nga rrjeti elektrik. Në shumë vende, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, puna e rimëkëmbjes është përqendruar në infrastrukturën kritike. Në zonën Zaporozhie, energjia elektrike u rivendos. Sipas Ministrisë së Energjetikës, përveç termocentraleve bërthamore, nga rrjeti u shkëputën edhe një pjesë e madhe e termocentraleve dhe hidrocentraleve, gjë që e ka rënduar edhe më shumë situatën. Pas sulmit me raketa ruse dje, 80 për qind e familjeve në Kiev nuk kanë ujë dhe energji elektrike, njofton BTA.

Rrjeti i transmetimeve televizive, rrjeti i energjisë elektrike dhe furnizimi me ujë janë të prekur. Autobusët e elektrifikuar nuk qarkullojnë për shkak të mungesës së energjisë dhe trenat e metrosë qarkullojnë në intervale më të mëdha. Gjithashtu ka një problem me internetin në të gjithë Ukrainën ndërsa në vendet ku ka lidhje operatorët celularë ankohen për mbingarkesë të kapacitetit. Energjia dhe uji pritet të rimëkëmbet brenda ditës.
Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 shkurtin 2023

Të martën , vranësirat mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të zvogëlohen deri me diell. Në lindje mbetet me vranësira, por pothuajse pa reshje. Temperaturat minimale do të zbresin deri në minus 10, minus 5°. Në kryeqytet do të jetë rreth minus..

botuar më 23-02-06 7.45.MD
Jotova, Pendikov, Radev

Rumen Radev: Bullgaria nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve maqedonas

Shteti bullgar nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe ndaj qytetarëve të saj dhe do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Këtë e deklaroi..

botuar më 23-02-06 5.59.MD

Burgasi shënon 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit

Burgasi shënoi 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit me homazhe dhe vendosjen e kurorave dhe luleve përpara Monumentit Rus. Lule u vendosën gjithashtu para Pllakës Përkujtimore të Kolonelit Aleksandër Mihjloviç Lermontov dhe para Monumentit e..

botuar më 23-02-06 5.18.MD