Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 8 dhjetor pritet të ketë qartësi për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Foto: arkiv

Vendimi për anëtarësimin në Shengen do të merret më 8 dhjetor dhe Bullgaria ka të gjitha shanset për të qenë në zonën Shengen, tha për BNT ministri në detyrë Krum Zarkov.

"Pengesa e fundit para nesh është Holanda. Unë besoj se Holanda do të marrë qëndrimin e duhur, sepse nuk ka argumente praktike për të kundërshtuar. Të gjitha incidentet në kufi, përfshirë ato tragjike, duhet të jenë një sinjal për partnerët evropianë, përfshirë Holandën, se Bullgaria bën sakrifica për sigurinë e tyre dhe se hyrja në Shengen përmirëson sigurinë, jo anasjelltas", tha Zarkov.

Kur kufijtë me Greqinë dhe Rumaninë të bëhen më të kalueshëm, ne do të jemi në gjendje të përqendrojmë përpjekjet shtesë dhe të forcojmë sigurinë në kufirin bullgar, shtoi ministri.

Më shumë nga rubrika

Memoriali i Holodomit në Kijev

Deputetët e shpallën Holodomorin në Ukrainë gjenocid

Me 134 vota “pro”, 26 “kundër” dhe asnjë abstenim, Kuvendi Popullor e shpalli Holodomorin - Urinë e Madhe në Ukrainë në vitet 1932-1933 si gjenocid dhe dënoi kategorikisht krerët e saj. Sipas vendimit, çdo e shtunë e fundit e nëntorit do të shënohet si..

botuar më 23-02-01 5.14.MD

Fillon ndërtimi i lidhjes së gazit "Bullgari-Serbi"

Presidenti bullgar Rumen Radev dhe kreu i shtetit serb Aleksandër Vuçiç asistuan në ceremoninë, e cila shënon fillimin e ndërtimit të pjesës bullgare të lidhjes ndërsistematike të gazit Bullgari - Serbi, (Gas Interconnection Bulgaria - Serbia, IBS)...

botuar më 23-02-01 4.04.MD

Kabineti teknik zhvilloi mbledhjen e fundit

Shteti nuk është për përdorim privat, por për njerëzit. Në të gjitha veprimet tona jemi udhëhequr nga Kushtetuta, ligjet dhe interesat e qytetarëve bullgarë”. Këtë e deklaroi kryeministri Gëllëb Donev në mbledhjen e fundit të qeverisë, gjë pas së..

botuar më 23-02-01 1.55.MD